Hokej-MS16: Rusi s Ovečkinom zdolali Švajčiarov 5:1

NETKY.SK • 14 Máj 2016, 18:00 • 2 min

MOSKVA - Vo svojom piatom zápase 80. hokejových MS vyhral v sobotu v Moskve domáci tím nad Švajčiarskom 5:1.

Rusi jednoznačne dominovali, ale skoncentrované helvétske štruktúry im dovolili len polovicu gólovej porcie oproti zápasu s Dánskom.

Sobota bola zároveň prvý deň, v ktorom sa na MS predstavili tri washingtonské posily z NHL, pričom Jevgenij Kuznecov bol autorom víťazného gólu po prihrávke Alexandra Ovečkina. "Zborná" sa v predposlednom dueli základnej fázy predvedie v pondelok o 16.15 SELČ proti Dánsku, Švajčiari nastúpia už v nedeľu o 19.15 proti Švédsku.

A-skupina (Moskva):

Rusko - Švajčiarsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Góly: 6. Telegin (Ľubimov), 29. Kuznecov (Ovečkin), 49. Telegin (Ľubimov), 56. Širokov (Zajcev), 60. Mozjakin (Dacjuk, Sannikov) - 59. Moser (Weber, NIederreiter). Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Rantala (Fín.) - MC Intyre (USA), ŠEFČÍK (SR), vylúčení: 3:8 na 2 min., navyše: 45. Grossmann 10 min. za narazenie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0.

Rusko: Bobrovskij (17.-20. Sorokin) - Vojnov, Jemelin, Antipin, Orlov, Belov, Marčenko, Zajcev - Burmistrov, Kuznecov, Ovečkin - Sannikov, Dacjuk, Mozjakin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Ľubimov, Kalinin, Telegin - Širokov

Švajčiarsko: Berra – Geering, du Bois, Diaz, Blum, Schneeberger, Weber, Marti, Grossmann - Niederreiter, Trachsler, Moser - Andrighetto, Schäppi, Hofmann - Walser, Ambühl, Hollenstein - Walker, D. Wieser, M. Wieser

Prvá tretina bola zhruba do 15. minúte v réžii domácej družiny doplnenej o tri čerstvé posily z NHL. Najmä Ovečkin podľa očakávania bol veľmi aktívny, ale lepšie šance mali postupne Belov, Šipačov a Panarin. Medzitým dal kontroverzný gól po raketovom sóle Telegin, ktorý v dorážke zakončoval v páde atakujúc brankára. Švajčiari dopredu príliš nepredviedli, až v závere tretiny, celkov však podali silný defenzívny výkon, keď ostrostrelcov súpera zväčša úspešne vytláčali z pozícií. Ani v druhej časti sa obraz hry píliš nezmenil, Rusi mali sústavnú prevahu, v ktorej sa im Švajčiari vyrovnali len v tvrdosti a hre do tela, ale to stačilo k zamedzeniu obávanej kanonády. Šance Ruska sa rodili skôr vďaka individuálnym zručnostiam jeho hráčov a tak padol aj druhý gól Kuznecova - svoj blafák z uhla vyčaroval rafinovanou finesou. V tretej časti ruská hviezdna pechota prehajdákala dve skrátené presilovky o dvoch hráčov, ale následne sa presadila štvrtá formácia, keď azda najlepší hráč zápasu Ľubimov našiel pred bránkou úplne voľného Telegina. Za stavu 0:3 sa v 54. minúte Švajčiari odhodlali hrať presilovku bez brankára, ale Bobrovskij viackrát nechal do Švajčiarska "pozdraviť" legendu Williama Tella. Na druhej strane opäť udrelo z čepele menej vyťažovaného člena "zbornej" a trinásty útočník Širokov, voľný pred výborným Berrom na trikrát upravil na 4:0. V závere padli ešte dva góly a výsledok v podstate verne vyjadril dianie na ľade.

Alexander Ovečkin, útočník Ruska: "Bol to náročný a bojovný zápas. Dlho sme nedokázali strieľať góly, hoci sme mali dosť šancí. Chvalobohu sme ale vyhrali."

Andres Ambühl, útočník švajčiarska: "Vyťažili zo svojich šancí čo sa dalo. Naopak, my sme si ich nevytvorili dostatok. Ináč sme hrali tak, akom bolo treba, pevne a aktívne v defenzíve, aby cítili neustály tlak. Istý čas to fungovalo, ale nie do konca."