Hokej-MS16: Historické maďarské víťazstvo, Bielorusom hrozí pád

NETKY.SK • 14 Máj 2016, 18:04 • 2 min

PETROHRAD - Maďarskí hokejisti urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii MS.

V sobotňajšom dueli B-skupiny zdolali Bielorusov 5:2 a odsunuli ich na zostupovú ôsmu priečku. Ak by prehrali, po roku by sa vrátili späť do A-skupiny I. divízie MS. Duel viedol v pozícii hlavného rozhodcu Slovák Jozef Kubuš.

Maďari zaznamenali víťazstvo na svetovom šampionáte po vyše 77 rokoch. Naposledy sa z triumfu na MS tešili 3. februára 1939, keď vo Švajčiarsku zdolali Belgicko 8:1.

Pre sobotňajších súperov budú mať záverečné stretnutia proti organizátorom budúcoročných MS, ktorí nemôžu vypadnúť, mimoriadne dôležitý charakter. Ak Maďari zdolajú v pondelok o 19.15 SELČ Nemecko za tri body, bez ohľadu na výsledok utorňajšieho duelu Bieloruska s Francúzskom (15.15 h) sa zachránia.

B-skupina (Petrohrad)

Maďarsko - Bielorusko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Góly: 6. G. Nagy (Kóger, Sarauer), 11. J. Vas (Sarauer), 31. Sebők (Szirányi), 34. Galló (Sofron, Szirányi), 60. J. Vas - 13. Platt (Stepanov), 27. Gavrus (Kovyršin, Stepanov). Rozhodovali: KUBUŠ (SR), Wehrli (Švaj.) - Ritter (USA), Suominen (Fín.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, 4539 divákov

zostavy:

Maďarsko: Rajna – Szirányi, Wehrs, Dudas, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Mestyán – Galló, Bartalis, Sofron - Benk, J. Vas, K. Nagy - G. G. Nagy, Kóger, Sarauer - Kovács, Sebők, Magosi - Erdély

Bielorusko: Lalande (34. Kovaľ) – Ďukov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkeľ, Šinkevič, Ustinenko – S. Kosticyn, Pavlovič, A. Kosticyn – Platt, Stas, Linglet – Gavrus, Kovyršin, Stepanov - Drozd, Kitarov, Demkov

Bielorusi nastúpili na zápas bez prvého centra Alexeja Kaľužného a v bránke s Kevinom Lalandom, ktorému sa vôbec nevydaril. Inkasoval už v 5. minúte z druhej strely, keď ho z priestoru medzi kruhmi prestrelil G. Nagy. Bielorusom v prvej tretine veľa toho nevyšlo a v 11. minúte si zrazili strelu Jánosa Vasa do vlastnej siete. Dočkali sa síce zníženia, ale pohybovú aj streleckú prevahu nezefektívnili. Zato Maďari vyťažili z minimálnej produkcie maximum a po vyrovnávajúcom góle Gavrusa súpera vytrvalou hrou "zničili". Zlepšili pohyb aj kombináciu, teda aspekty, v ktorých na uplynulých súperov nestačili. V 31. minúte ich dostal do vedenia Sebők a o tri minúty neskôr zvýšil na 4:2 na Galló. Lalande prenechal miesto v bránke Kovaľovi, no Bielorusom to potrebný impulz nedodalo. V tretej tretine ich súper do ničoho nepustil, po góle do prázdnej bránky a víťazstve 5:2 tak zamotal boj o záchranu.