Hokej-MS11: Švédsko - Fínsko 1:6 vo finále - Fíni s druhým titulom v histórii

NETKY.SK • 16 Máj 2011, 06:58 • 2 min

Fínski hokejisti zvíťazili v nedeľňajšom finále MS v Bratislave nad Švédskom vysoko 6:1 a druhýkrát v histórii sa tešili zo zlatých medailí.
Švédi mali v severskom derby od začiatku miernu prevahu a v 28. minúte ich poslal do vedenia Pääjärvi, no "Suomi" dokázali do konca druhej tretiny vyrovnať a záverečná bola už jednoznačne v ich réžii.

finále:
Švédsko - Fínsko 1:6 (0:0, 1:1, 0:5)
Góly: 27. Pääjärvi - 40. Immonen (Pesonen, Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. Kapanen (Aaltonen, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen). Rozhodcovia: Reiber (Švaj.), Burchell - Carlson, Murchison (všetci Kan.), vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9166 divákov
Švédsko: Fasth - Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Rundblad, Erixon, Fernholm, Ekman Larsson - Pääjärvi, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Persson, Eriksson - Silfverberg, Krüger, Tedenby - Wallin, Bäcklund, Sjögren - Ericsson
Fínsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyörälä, Koivu, Ruutu - Aaltonen, Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Lajunen, Nokelainen, Pihlström
Kým duel o bronz sa od začiatku niesol v znamení gólov, "severské" finále presne naopak. Oba tímy si dávali veľký pozor na zabezpečenú defenzívu, vyvarovali sa akýchkoľvek chýb a pozorne bránili každý krok súpera. Aj preto videli diváci v prvej tretine iba minimum šancí a ani jedna z nich sa nedala nazvať gólovou. Nebezpečenstvo pre švédsku bránku prišlo až v závere dejstva po vylúčení Ekmana Larssona, no "tri korunky" výborne vykrývali strelecké pozície a Fíni väčšinu času len bezradne posúvali puk popri mantineloch.
Rovnako dopadla aj druhá fínska presilovka na začiatku prostredného časti. Hneď po nej si však "Suomi" vytvorili obrovskú šancu, keď po Granlundovej strele poskakoval puk v bránkovisku, ale Pesonen ani Immonen ho nedokázali dotlačiť do odkrytej siete. A tak v 28. minúte zahrmelo na druhej strane. Fíni stratili puk v strednom pásme, zmocnil sa ho Pääjärvi a presnou strelou z ľavého kruhu prekonal Vehanena - 1:0. Švédi mohli pridať poistku počas dvoch presiloviek, ale napriek niekoľkým nebezpečným strelám sa im to nepodarilo. Najväčšiu šancu mal v 35. minúte Berglund, ktorý usmernil Pääjärviho strelu do žŕdky fínskej bránky. Nepremenené šance ich mrzeli o to viac, že v záverečných sekundách využil fínsku početnú výhodu Immonen, ktorý delovkou od modrej vyrovnal na 1:1.
V treťom dejstve pridali Fíni na dôraze v osobných súbojoch a na ľade sa bojovalo o každý puk. Švédi sa dostali pod tlak a začali robiť chyby v strednom pásme. Po jednej z nich v 43. minúte išli Fíni do prečíslenia troch na jedného a po Pihlströmovej prihrávke rozvlnil sieť Nokelainen. "Suomi" sa dostali na koňa a neprešla ani minúta a vyhrávali už dvojgólovým rozdielom. Aaltonen vybojoval puk pri mantineli, pred bránkou našiel voľného Kapanena a ten zvýšil už na 3:1. Fíni neuspeli v následnej presilovke, ale to im vôbec nemuselo vadiť. Desať minút pred koncom pohodlne držal dvojgólový náskok a ich súper očividne dochádzali nápady aj fyzické sily. Tréner Pär Marts si vyžiadal oddychový čas, ale jeho zverencom to príliš nepomohlo, keď vzápätí ledva-ledva uhasili obrovskú šancu Fínov pred brankárom Fasthom. "Tri korunky" už do konca zápasu nenašli odpoveď na umnú hru súpera, navyše v závere ešte inkasovali z hokejok Pesonena, Pyöräläho a Pihlströma a tak sa museli uspokojiť so striebrom. Fíni sa radovali iba z druhého zlata v histórii svetových šampionátov.