Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Bill Gates, majiteľ spoločnosti Microsoft a Nadácie Billa a Melindy Gatesových, ktorá prispela na vývoj vakcíny proti koronavírusu sumou 300 miliónov USD.
Bill Gates, majiteľ spoločnosti Microsoft a Nadácie Billa a Melindy Gatesových, ktorá prispela na vývoj vakcíny proti koronavírusu sumou 300 miliónov USD.
22.05.2020 15:28 Zahraničie
HOAX! Bill Gates sa vyjadril, že vakcína na COVID-19 je schopná zabiť státisíce ľudí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.05.2020 15:28 Zahraničie

HOAX! Bill Gates sa vyjadril, že vakcína na COVID-19 je schopná zabiť státisíce ľudíNa sociálnej sieti sa objavilo tvrdenie, že spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates uviedol, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 môže zabiť až 700 000 ľudí. Toto tvrdenie sa odvoláva na Gatesov rozhovor pre americkú televíziu CNBC, je však nepravdivé.


Gates hovoril o bezpečnosti vakcín, potenciálnych vedľajších účinkoch a o tom, koľko ľudí by hypoteticky mohlo nejaké vedľajšie účinky pociťovať, pokiaľ by sa malo očkovať celosvetovo. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

 

 

Správa z časopisu 

"Bill Gates priznal, že jeho vakcína môže poškodiť zdravie alebo zabiť až 700 000 ľudí, čo je vyše dvakrát viac ako doteraz zomrelo na samotný koronavírus," píše na svojej facebookovej stránke Bádateľ v príspevku zo 17. mája 2020.

 

Toto tvrdenie je vytrhnuté z kontextu a nepravdivé. Gates hovoril o rizikách vakcín vo všeobecnosti a zložitosti ich výskumu a vývoja. V súčasnosti neexistuje vakcína proti COVID-19, chorobe spôsobenej novým koronavírusom, ktorý sa objavil na konci roku 2019 v Číne.

Bill Gates je jedným z najznámejších ľudí volajúcich po tom, aby sa vakcína vyvinula čo najskôr. Nadácia Billa a Melindy Gatesových prispela 300 miliónmi dolárov na jej vývoj. Pre svoj postoj sa však stal terčom aktivistov, ktorí sú proti očkovaniu, a tiež predmetom mnohých konšpiračných teórií o koronakríze.

 

 

Z videorozhovoru v americkej televízii CNBC je však zrejmé, že Gates nepovedal, že vakcína by mala viesť k poškodeniu zdravia či smrti až 700 000 ľudí. Hovoril najmä o komplikáciách s vývojom vakcíny a tom, prečo si myslí, že bude trvať pomerne dlho, až do jesene 2021, kým bude k dispozícii funkčná, no hlavne bezpečná vakcína.

 

"Účinnosť vakcíny pri starších ľuďoch je vždy veľkou výzvou. Viete, vakcína proti chrípke napríklad nie je až taká účinná u seniorov. Hlavný prínos vakcíny je v tom, že ju nešíria mladší ľudia, ktorí sú zaočkovaní," povedal Gates v rozhovore.

 

 

"V tomto prípade (pri koronavíruse) je teda zrejmé, že potrebujeme vakcínu, ktorá bude fungovať aj vo vyššom veku, pretože práve seniori sú najviac ohrození. Zároveň však pri jej vývoji musíme dbať o to, že aj keď bude jej efekt silnejší, nebudú silnejšie vedľajšie účinky. Ak totiž máme, povedzme, vedľajšie účinky u jedného človeka z 10 000, to je omnoho viac - až 700 000 ľudí -, ktorí nimi môžu byť postihnutí," uviedol.

 

Ako by mohlo zareagovať staršie telo 

Gates nehovoril, že 700.000 ľuďom môže vakcína "poškodiť" zdravie či ich "zabiť". Z kontextu rozhovoru je zrejmé, že hovoril v hypotetickej rovine o tom, koľko ľudí môže trpieť vedľajšími účinkami potenciálnej vakcíny pri očkovaní celej svetovej populácie (preto pomer jeden ku 10 000, teda rovnaký ako 700 000 k siedmim miliardám), pokiaľ sa nebude vo zvýšenej miere dbať o bezpečnosť už pri jej výskume a vývoji.

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, YouTube, Pixabay,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok