Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2022Vratko
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mochovce
Mochovce
06.11.2014 15:52 Ekonomika
Greenpeace: Nová energetická politika nerieši energetickú bezpečnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.11.2014 15:52 Ekonomika

Greenpeace: Nová energetická politika nerieši energetickú bezpečnosťBRATISLAVA - Nová energetická politika Slovenska, ktorú na stredajšom zasadnutí schválila vláda, nerieši problematiku našej energetickej bezpečnosti.


Uvádza sa to vo vyhlásení organizácie Greenpeace Slovensko, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa organizácie Miroslava Ábelová. Podľa Greenpeace totiž nová stratégia nerieši našu závislosť od dovozu ropy, plynu a jadrového paliva z Ruska. Vláda tiež podľa organizácie nemá záujem o rozvoj výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

 

Vláda podľa Greenpeace zvyšuje našu závislosť od dovozu jadrového paliva z Ruska presadzovaním absolútne nezmyselného projektu výstavby nových blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. "Ako keby slovenskej vláde nestačila kauza predlžujúcej sa dostavby a neustáleho zvyšovania rozpočtu blokov 3 a 4 v Mochovciach. Nehovoriac o tom, že celý výkon Mochoviec bude musieť ísť na vývoz za dumpingové ceny," povedal koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. "Vláda chce aj naďalej bezprecedentne podporovať ekonomicky neefektívny jadrový priemysel, pričom náklady naň koniec koncov aj tak zaplatia občania". Posilňovanie jadrovej energetiky je podľa Širokého zbytočné, keďže spotreba elektriny na Slovensku už 16 rokov prakticky nerastie. Takmer všetky prognózy spotreby energie z dielne štátu boli podľa neho výrazne nadhodnotené, s cieľom presvedčiť verejnosť, že potrebujeme nové veľké elektrárne. 

 

Organizácia tiež kritizuje nízke ciele štátu v oblasti využívania energie z obnoviteľných zdrojov. "Ciele novej energetickej politiky v oblasti obnoviteľných zdrojov sú v čase rozvoja týchto energií smiešne," povedal Široký. "Plán vlády dosiahnuť v roku 2030 iba 20 percent energie z obnoviteľných zdrojov je možné dosiahnuť iba obmedzovaním súčasného trendu a porušovaním voľného trhu s energiami". Podľa Širokého malo Slovensko v roku 2012 z obnoviteľných zdrojov asi 11 percent energie. Keby pokračoval trend z obdobia 2006 až 2012, v roku 2020 by podľa neho bolo okolo 16 percent energie z obnoviteľných zdrojov a v roku 2030 približne 24 až 26 percent. "Aj tieto neambiciózne čísla vláda ešte skresala," dodal Široký s tým, že optimálne by pre Slovensko bolo, aby do roku 2030 pochádzalo 45 percent spotrebovanej energie z obnoviteľných zdrojov.

 

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila novú energetickú politiku, ktorá nahradí politiku z roku 2008 a definuje hlavné ciele a priority energetického sektora do roku 2035 s výhľadom na rok 2050. Nová stratégia napríklad počíta s výstavbou nových blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie má do roku 2030 dosiahnuť 20 percent, pričom sa štát chce zamerať predovšetkým na biomasu a na využívanie malých vodných elektrární . Pri dodávkach ropy, plynu a jadrového paliva naďalej počítame s Ruskom ako s primárnym zdrojom. Stratégia tiež počíta s výstavbou spoločných plynovodov s Poľskom a Maďarskom a výstavbou ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu.reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok