Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2021Timotej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Google zverejňuje trendy vo vývoji pohybu komunít.
Google zverejňuje trendy vo vývoji pohybu komunít.
03.04.2020 11:48 Veda a Technika
Google zverejňuje informácie o zmene pohybu obyvateľstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.04.2020 11:48 Veda a Technika

Google zverejňuje informácie o zmene pohybu obyvateľstvaSpoločnosť Google od piatka 03. apríla zverejňuje trendy vo vývoji pohybu komunít na základe agregovaných a anonymizovaných dát. Prehľady by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii nového koronavírusu.


O aké dáta ide?

Ide o všeobecné prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí, ako sú potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice a pracoviská. Z dát nie je možné identifikovať konkrétnych používateľov.

 

Informácie pomôžu stanoviť lepšie opatrenia

"Vzhľadom na to, ako štáty a komunity po celom svete bojujú s pandémiou COVID-19, narastá potreba dát a štatistík, na základe ktorých by mohli predstavitelia zdravotníctva rozhodovať o najvhodnejších opatreniach spomaľujúcich rýchlosť prenosu tohto ochorenia," vysvetlila spoločnosť. Google bude tieto prehľady v počiatočnej fáze poskytovať v 131 krajinách. "Oficiálnym predstaviteľom pomôžu získať ďalšie údaje o tom, ako sa prejavujú uzatváranie škôl, karanténa a ďalšie opatrenia smerujúce k splošteniu krivky epidémie," dodala spoločnosť.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Google (@google),

 

Aké štatistiky bude Google uverejňovať?

Prehľady poskytujú napríklad štatistiky o tom, ako sa v čase mení charakter nevyhnutného pohybu obyvateľstva, čo môže slúžiť napríklad aj na stanovenie vhodných otváracích hodín. Informácia o frekventovanosti staníc zase môže poslúžiť na určenie primeraného počtu vagónov vlakov, aby neboli príliš preplnené.

 

Spoločnosť tieto dáta zatiaľ zverejňuje na úrovni krajín a regiónov, v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. "Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48 - 72 hodín," dodala spoločnosť.

 

 

Ochrana súkromia

Prehľady podľa spoločnosti plne rešpektujú ochranu súkromia. "Nikdy z nich tak nebude možné odhaliť polohu, pohyb alebo kontakty konkrétneho používateľa. Prehľady čerpajú z anonymizovaných dát od používateľov, ktorí si sami aktívne zapli funkciu história polohy, ktorá je vo východiskovom nastavení pre všetkých používateľov vypnutá," dodala spoločnosť.

 

Aké sú trendy vo vývoji pohybu na Slovensku? 

Podľa dát, ktoré spoločnosť uviedla pre Slovensko k 29. marcu, klesol pohyb ľudí na miesta, ako sú reštaurácie, kaviarne, obchodné centrá, múzeá či knižnice, oproti bežnému stavu o 82 %. Ešte viac klesol pohyb ľudí na miesta, ako sú potraviny, sklady potravín, trhy, obchody so špeciálnymi potravinami, drogérie či lekárne, a to o 89 %. Na staniciach verejnej dopravy klesol pohyb o 61 % a na pracoviskách o 38 %Trend vývoja pohybu ľudí do parkov, pláží či verejných záhrad klesol o 9%. Naopak, však stúpol pohyb ľudí v miestach bydlísk o 10 %.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kauflandslovensko (@kauflandslovensko),

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok