Globálne otepľovanie Zeme sa blíži ku kritickej hranici! Treba konať čo najrýchlejšie!

NETKY.SK • 9 August 2021, 17:36 • 2 min
Globálne otepľovanie Zeme sa blíži ku kritickej hranici! Treba konať čo najrýchlejšie!

NEW YORK - Teploty vo svete za zhruba desaťročie zrejme presiahnu úroveň otepľovania, ktorej chcú zabrániť svetoví lídri. Vyplýva to zo správy odborníkov, ktorá je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) označovaná za "červený kód pre ľudstvo".

slovakia

left justify in out

Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) tvrdí, že zmena klímy je jasne spôsobená ľuďmi a je "jednoznačná". Správa obsahuje presnejšie predpovede o zvýšení celosvetovej teploty pre 21. storočie ako v prípade posledného vydania v roku 2013.


Každý z piatich scenárov pre budúcnosť, ktoré sú založené na tom, ako veľmi sa znížia emisie uhlíka, prekračuje obidve stanovené hodnoty v parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

 

img

 

Svetoví lídri sa vtedy dohodli, že sa pokúsia udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou. Každý scenár však ukazuje, že svet prekročí hranicu otepľovania 1,5 stupňa Celzia už v 30. rokoch, čo je skôr, ako sa v minulosti predpokladalo. Údaje ukazujú, že sa otepľovanie v ostatných rokoch zvýšilo.

 

Svet by mohol zostať na tejto "teplotnej hranici", ak by extrémne a rýchlo pristúpil k zníženiu emisií. Aj v takomto prípade by však otepľovanie dosiahlo 1,5 stupňa Celzia do desiatich rokov, trochu by stúplo a následne by kleslo, vysvetlila spoluautorka správy Maisia Rojas Corrada z Centra pre výskum klímy a odolnosti v Čile.

 


Tri scenáre podľa IPCC ukazujú, že Zem pravdepodobne prekročí hranicu otepľovania 2 stupne Celzia. To by prinieslo horšie vlny horúčav, suchá a lejaky so záplavami, "pokiaľ v nasledujúcich desaťročiach nenastane výrazné zníženie emisií oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov".

"Táto správa nám hovorí, že nedávne zmeny klímy sú rozsiahle, rýchle a zosilňujúce, bezprecedentné za tisícky rokov," povedala podpredsedníčka IPCC Ko Barrett z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA). "Zmeny, ktoré zažívame, s ďalším otepľovaním narastú," varovala.

 

Viac ako tritisícstranová správa od 234 vedcov uvádza, že otepľovanie už zrýchľuje zvyšovanie hladiny mora, úbytok ľadu a zhoršuje extrémne počasie ako vlny horúčav, suchá, povodne a búrky. Tropické cyklóny sú silnejšie a mokrejšie, ľad v Severnom ľadovom oceáne v lete ustupuje a permafrost sa roztápa. Všetky tieto trendy sa podľa odborníkov zhoršia.

 

img

 

Napríklad vlna horúčav, ktorá prichádzala raz za 50 rokov, sa teraz objaví raz za desaťročie, a ak sa svet oteplí ešte o jeden stupeň Celzia, bude sa to diať dvakrát za sedem rokov. S otepľovaním tiež hrozí, že krajiny budú čeliť extrémnemu počasiu a niekoľkým klimatickým katastrofám naraz.

Niektoré škody spôsobené klimatickou zmenou, ako napríklad zmenšovanie sa kontinentálnych ľadovcov, stúpanie hladiny mora a zmeny v oceánoch, sú pritom "nezvrátiteľné už po stáročia", uvádza správa.

 

Emisie skleníkových plynov (oxid uhličitý a metán) majú najväčší vplyv na globálne otepľovanie. Katastrofické udalosti, ako napríklad roztápanie kontinentálnych ľadovcov či náhle spomalenie oceánskych prúdov, sú menej pravdepodobné, no podľa správy sa nedajú vylúčiť ani tie.

 

img


"S malou pravdepodobnosťou budeme mať šťastie a skončíme s menším otepľovaním, ako sme očakávali. Ciele parížskej klimatickej dohody nebude môcť ľudstvo schopné splniť bez rýchleho krátkodobého zníženia emisií. Zároveň je však výrazne nižšia pravdepodobnosť, že ak znížime svoje emisie, skončíme oveľa horšie, ako sme očakávali," skonštatoval klimatológ Zeke Hausfather. 
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies