Gál navrhuje, aby sudcovia prišli o trestnoprávnu imunitu

NETKY.SK • 19 Február 2014, 15:19 • 2 min
Gál navrhuje, aby sudcovia prišli o trestnoprávnu imunitu

BRATISLAVA - Na dosiahnutie nezávislého a nestranného výkonu súdnej moci podľa Gála nie je nevyhnutné ani to, aby bola sudcom ponechaná aj ich procesnoprávna stránka imunity, teda podmienka, že môžu byť trestne stíhaní iba po súhlase ústavného súdu.

slovakia

left justify in out

Poslanec NR SR Gábor Gál (Most-Híd) chce, aby sudcovia ústavného súdu, sudcovia a generálny prokurátor prišli o trestnoprávnu imunitu. Preto do parlamentu predložil návrh ústavného zákona, ktorou by o túto výsadu prišli. Dôvodom na zrušenie trestnoprávnej imunity je podľa Gála predovšetkým ústavne zakotvený princíp rovnosti pred zákonom. Pripomenul, že podľa ústavy ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i právach. „Hlavným atribútom nezávislosti súdnictva je to, že sudcovia nemôžu byť trestne stíhaní za rozhodovanie, čo vyplýva z ústavného princípu nezávislosti funkcie sudcu. Ani pri tomto ústavnom princípe však nemožno obchádzať ústavnú zásadu rovnosti ľudí v právach,“ zdôraznil Gál.

 

Na dosiahnutie nezávislého a nestranného výkonu súdnej moci podľa Gála nie je nevyhnutné ani to, aby bola sudcom ponechaná aj ich procesnoprávna stránka imunity, teda podmienka, že môžu byť trestne stíhaní iba po súhlase ústavného súdu, ale postačí imunita na ich rozhodnutia. Zodpovednosť sudcu za porušenie trestného zákona nemôže mať vplyv na jeho individuálnu zodpovednosť sudcu. „Zrušenie procesnoprávnej stránky imunity prispeje i k zvýšeniu dôveryhodnosti súdnictva v očiach verejnosti,“ zdôraznil Gál. 

 

Podľa Gála však naďalej zostane hmotnoprávna stránka imunity, teda sudcu ústavného súdu, sudcu a generálneho prokurátora nie je možné stíhať za rozhodovanie vo veciach, ktoré súvisia s výkonom ich funkcie a to ani po jej zániku. Na vzatie sudcu ústavného súdu, sudcu a generálneho prokurátora do väzby bude naďalej potrebný súhlas ústavného súdu. „Obdobne v prípade, ak bol sudca ústavného súdu, sudca alebo generálny prokurátor pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, bude musieť príslušný orgán oznámiť túto skutočnosť ústavnému súdu, ktorý rozhodne o tom, či následný súhlas na zadržanie dá alebo nedá. V prípade, ak ústavný súd súhlas na zadržanie nedá, musí byť sudca ústavného súdu, sudca alebo generálny prokurátor ihneď prepustený,“ objasnil Gál.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies