Testovaných na slovensku
13631
Infikovaných na slovensku
471
Infikovaných svetovo
1203256
Úmrtí svetovo
64787
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. apr. 2020Miroslava
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister Gajdoš
Minister Gajdoš
21.06.2018 12:38 Domov
Gajdoš: Naši vojaci budú v Lotyšsku plniť úlohy založené na princípe solidarity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.06.2018 12:38 Domov

Gajdoš: Naši vojaci budú v Lotyšsku plniť úlohy založené na princípe solidarityMARTIN – Na slávnostnom nástupe v priestoroch 11. mechanizovaného práporu v Martine sa vo štvrtok rozlúčili so 150 príslušníkmi Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí odchádzajú do Lotyšska plniť úlohy spoločne s ostatnými členskými štátmi NATO pod vedením Kanady. Podľa ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) budú vojaci plniť úlohy v dvoch rotáciách po šesť mesiacov.


"Je to vyjadrenie toho, že sme pripravení zabezpečiť obranu členských štátov NATO, ale aj Slovenskej republiky. Našou prítomnosťou jednoznačne zdôrazňujeme, že Slovenská republika nie je iba konzumentom mieru, slobody a demokracie. Ale je už dlhé roky aj trvalým prispievateľom, o čom svedčia aj misie, na ktorých sme sa zúčastnili, a vyslaných 18 000 príslušníkov OS SR," povedal Gajdoš.

 

Doplnil, že slovenskí vojaci nadviažu na minuloročné pôsobenie príslušníkov OS SR v Pobaltí a pripoja sa k dvom styčným dôstojníkom, ktorí v Lotyšsku pôsobia v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti už od novembra minulého roka. "Chcem zdôrazniť, že naši vojaci nebudú plniť bojové úlohy. Práve naopak, do Lotyšska odchádzajú plniť úlohy založené na princípe solidarity, budú sa podieľať na eliminovaní akýchkoľvek hrozieb, ktorým Aliancia čelí, a spoločne sa pripravovať na reakciu voči akejkoľvek možnej agresii," podotkol minister obrany.

 

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko informoval, že slovenskí vojaci, ktorí idú plniť úlohy do Pobaltia, sú vybavení najlepším dostupným materiálom. "Prešli kompletným výcvikom, je pripravený štandardný personál aj veliteľské orgány. Budeme plniť úlohy v súlade s mandátom, ktorý sme dostali od Národnej rady SR. Verím, že úlohy, či už výcvikové, alebo operačné, budú splnené v plnom rozsahu," uviedol Zmeko.

 

"Počas prípravy sme sa venovali otázkam zvládnutia taktiky, operačných postupov a komunikovali sme so zahraničným partnerom, s ktorým sme si zladili operačné postupy," doplnil veliteľ slovenského kontingentu v Lotyšsku Vladimír Moško.

 

Slovensko vysiela v rámci svojho príspevku príslušníkov mechanizovanej roty, Vojenskej polície, Národného podporného prvku, čaty opráv a zdravotníkov. V rámci bojovej skupiny vo výcvikovom priestore Adaži budú pod velením Kanady pôsobiť celkovo šesť mesiacov a v januári ich vystrieda ďalšia rotácia.

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok