Francúzi zdolali Lotyšov a poslali Rakúšanov do I. divízie

NETKY.SK • 12 Máj 2015, 18:59 • 2 min

PRAHA - Hokejisti Francúzska zdolali v utorkovom zápase A-skupiny na svetovom šampionáte v Prahe tím Lotyšska 3:2 po samostatných nájazdoch, zachránili sa v elitnej kategórii a poslali Rakúsko do A-skupiny I. divízie.

Dvojica utorkových súperov i Rakúsko má na svojom konte po päť bodov a o konečnom poradí rozhodli vzájomné zápasy. Francúzi i Lotyši zdolali Rakúšanov, ktorí sa po roku vracajú do nižšej kategórie. Spoločne s nimi zostupujú do A-skupiny I. divízie MS aj Slovinci, ktorí hrali v ostravskej časti šampionátu 2015. O rok budú nováčikmi Kazachstan a Maďarsko.

Lotyši vyťažili v prvej polovici zápasu z minima maximum. V prvej tretine mali len dve strely, napriek tomu viedli 1:0. Chybnú rozohrávku Janila potrestal v 12. min počas presilovky Kaspars Daugaviňš. V 23. min trafil presne od modrej čiary do siete aj Guntiš Galviňš, znova v početnej výhode. Francúzi bojovali, dreli a napokon sa dočkali aj gólov. V 49. min znížil Stéphane da Costa a potom vyrovnal Sacha Treille. Lotyšský brankár Masalskis podržal svoj tím 9 sekúnd pred koncom, keď zlikvidoval sólo Desrosiersa.

V predĺžení mohol ukončiť duel Sotnieks, ale trafil žŕdku francúzskej bránky. Na opačnej strane zastavila bránková konštrukcia pokus Fleuryho. Zostupujúci tím do I. divízie určili až samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešní všetci traja francúzski strelci. Po skončení duelu vypukla na ľade veľká radosť hráčov krajiny galského kohúta.

Výsledok:
A-skupina (Praha):
Lotyšsko - Francúzsko 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 12. Daugaviňš (Darziňš, Galviňš), 23. Galviňš (Darziňš, Daugaviňš) - 49. S. da Costa (D. Fleury), 56. Treille (Hecquefeuille, Huet), rozhodujúci sam. nájazd Desrosiers
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mayer (USA), Rönn (Fín.) - Suominen (Fín.), Lhotský (ČR), 15 167 divákov

8. Rakúsko 7 0 2 1 4 10:29 5 - zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.