Francúzi oslavujú postup do prvého štvrťfinále od roku 1995

NETKY.SK • 19 Máj 2014, 19:52 • 2 min

MINSK - Hokejisti Francúzska oslavujú prvý postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta od roku 1995.

Účasť v najlepšej osmičke si zabezpečili pondelkovým popoludňajším víťazstvom 6:2 nad Dánskom. "Galskému kohútovi" opäť vyšla tretia tretina, v ktorej jeho hráči strelili štyri góly a odskočili z 2:2 na 6:2. Dáni už nestačili reagovať a takisto ako Slováci i Nóri stratili nádej na štvrťfinále.

"Toto je veľká vec pre francúzsky hokej. Ubehlo už veľa času od nášho posledného postupu. Som veľmi šťastný. Pred treťou tretinou sme urobili menšie zmeny v zostave a vrátili sa k nášmu hernému štýlu. Dali sme veľa gólov, ale bolo to možno preto, že Dáni otvorili hru," povedal na pozápasovej tlačovej besede tréner Francúzska Dave Henderson.

Pri poslednej francúzskej účasti v osmičke boli hviezdami tímu brankár Petri Ylönen a Philippe Bozon. Teraz sú to Pierre-Édouard Bellemare, Antoine Roussel a Stéphane Da Costa. Francúzi sa prezentujú v Minsku sympatickým herným štýlom. V pondelok im postup do štvrťfinále zabezpečil štvorbodový Stéphane Da Costa (2+2), Bellemare pridal tri (1+2) a Roussel tiež štyri body (1+3).

"Ešte neviem doceniť tento náš úspech, ale je to obrovská vec. Čaká na nás ešte zápas s Českom, v ktorom sa chceme posunúť vyššie v tabuľke, robiť veci ešte lepšie a baviť sa hokejom," skonštatoval Roussel.

Po pondelku sú už známi všetci štvrťfinalisti z A-skupiny. Ku Kanade a Švédsku pribudli aj Česko a Francúzsko. Pred súbojom mali nádej na osmičku aj Dáni, ale dôležitý duel nezvládli. "Chvíľu sme boli hore, potom zasa dole. Dnes sme hrali 30, možno 35 minút. Zvyšok zápasu sa nám nedarilo rozohrávka, strácali sme puky na modrej čiare či v strednom pásme," popísal dánsky útočník Jannik Hansen z Vancouveru Canucks.

8. Taliansko 6 1 0 0 5 5:20 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.