Francúzi majú istú baráž, Švajčiari a Nemci krôčik od postupu

NETKY.SK • 11 September 2013, 15:31 • 2 min

AMSTERDAM - Futbalisti Holandska si ako prvý európsky tím zabezpečili účasť na budúcoročných MS v Brazílii. V utorňajšom kvalifikačnom zápase v rámci D-skupiny zvíťazili na ihrisku Andorry 2:0 po dvoch góloch útočníka Robina van Persieho a v tabuľke im patrí prvé miesto s 22 bodmi.

"Oranjes" pomohlo k postupu aj zaváhanie Rumunska, ktoré stratilo body po prehre 0:2 s Tureckom. O vedúcu pozíciu v skupine už "tulipány" nemôžu prísť, na čele tabuľky majú pred druhým Maďarskom nedostihnuteľný osembodový náskok.

Holanďanov vzápätí nasledovali aj Taliani, ktorí si účasť na šampionáte definitívne zaistili triumfom 2:1 nad Českom v B-skupine. Hoci "squadra azzurra" prehrávala od 19. minúty gólom Libora Kozáka, v druhom polčase otočila stav zásluhou Giorgia Chielliniho a Maria Balotelliho a mohla sa tešiť z postupu.

V úvodnom utorňajšom kvalifikačnom zápase MS zdolali futbalisti Ruska na domácej pôde Izrael 3:1. "Zborná" sa vďaka plnému bodovému zisku vyšvihla na čelo F-skupiny (18 b), doterajší líder z Portugalska stráca jeden bod. Ak výber Taliana Fabia Capella vyhrá v októbri v Luxembursku a Azerbajdžane, nemusí sa viac pozerať na Portugalsko. "Ten gól v poslednej minúte zamrzí, ale môžem povedať, že sme inak bránili dobre," skonštatoval Capello.

Reprezentanti Arménska nestačili v Jerevane na Dánov a podľahli im 0:1. Hostia rozhodli o víťazstve v 76. minúte, nariadený pokutový kop premenil spoluhráč slovenského obrancu Martina Škrtela z FC Liverpool Daniel Agger.

V C-skupine si dôležité tri body pripísalo Švédsko za rovnako tesné víťazstvo 1:0 v Kazachstane, keď sa do streleckej listiny zapísal už po 27 sekundách kanonier Paríža St. Germain Zlatan Ibrahimovič. Jeho gól je najrýchlejším presným zásahom švédskej reprezentácie od roku 1912. "Trom korunkám" patrí v tabuľke druhá priečka, Kazaši sú na predposlednom piatom mieste. Líder z Nemecka, ktorý vyhral bez problémov na Faerských ostrovoch 3:0, si tak na priamy postup ešte musí počkať. Najbližšie hrá výber kouča Joachima Löwa doma s Írmi a potom hrá vo Švédsku, na postup z prvého miesta potrebuje dva body. "Splnili sme si povinnosť a získali tri body. Ale darček to nebol, súper bránil zdatne," povedal Löw. Íri prehrali vo Viedni s Rakúskom 0:1 a ich taliansky tréner Giovanni Trapattoni oznámil po piatich rokoch na írskej lavičke rezignáciu, keďže "zelení" stratili definitívne šancu na postup.

Švajčiarski futbalisti si po výhre 2:0 nad Nórskom posilnili vedúcu pozíciu v E-skupine. Na konte majú 18 bodov a sú blízko k postupu na šampionát. Pred druhým Islandom majú zverenci Nemca Ottmara Hitzfelda náskok 5 bodov a vo zvyšných dvoch októbrových zápasoch v Albánsku a doma so Slovinskom im na priamy postup tiež stačia dva body.

V I-skupine Francúzsko zvíťazilo v Bielorusku 4:2 a v tabuľke sa bodovo dotiahlo na prvé Španielsko. "Les Bleus" má však na svojom konte o zápas viac. Získali však istotu minimálne baráže.

Arménsko - Dánsko 0:1 (0:0)

Gól: 73. Agger (z 11 m), ČK: 73. Harojan (Armén.)

Ta'Qali

Malta - Bulharsko 1:2 (0:1)

Góly: 77. Herrera - 9. Dimitrov, 59. Gargorov

Turín

Taliansko - ČR 2:1 (0:1)

Góly: 51. Chiellini, 54. Balotelli (z 11 m) - 19. Kozák, ČK: 88. Kolář (ČR) po 2. ŽK

Faerské ostrovy - Nemecko 0:3 (0:1)

Góly: 23. Mertesacker, 74. Özil (z 11 m), 84. Müller, ČK: 73. Gregersen (Faer. ostr.)

Maďarsko - Estónsko 5:1 (3:0)

Góly: 11. Klavan (vlastný), 21. Hajnal, 41. Böde, 70. Németh, 85. Dzsudzsak - 48. Kink

San Maríno - Poľsko 1:5 (1:3)

Góly: 22. Della Valle - 10. a 66. Zielinski, 23. Blaszczykowski, 34. Sobota, 75. Mierzejewski

Gruzínsko - Fínsko 0:1 (0:0)

Gól: 74. Jeremenko (z 11 m), ČK: 76. Kankava (Gruz.)

Bielorusko - Francúzsko 2:4 (1:0)

Góly: 32. Filipenko, 58. Kalačev - 47. a 64. Ribery (prvý z 11 m), 70. Nasri, 73. Pogba