Francúz Fillon-Maillet ovládol stíhacie preteky v Salt Lake City

NETKY.SK • 17 Február 2019, 08:34 • 2 min

SALT LAKE CITY - Víťazom stíhacích pretekov mužov v 8. kole Svetového pohára v biatlone sa v sobotu v americkom Salt Lake City stal Quentin Fillon-Maillet. Francúzsky reprezentant zvíťazil po bezchybnej streľbe s náskokom 25,9 s pred Nórom Vetlem Sjaastadom Christiansenom.

Tretí skončil s odstupom 47,3 s ďalší Francúz Simon Desthieux. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Po prvej streľbe v ľahu bola na čele dvojica pretekárov, Desthieux a Christiansen mali pred tretím Nemcom Erikom Lesserom náskok takmer 20 s. Keďže obaja dovtedajší lídri na druhej položke v ľahu raz zaváhali, na prvé miesto sa posunul naďalej bezchybný Lesser. Nór J. T. Bö bol už druhý so stratou 5,5 s na vedúceho Nemca. Pred prvou položkou v stoji na strelnici zosilnel vietor. Na čelo pretekov sa po tretej streľbe vrátil Christiansen. Na druhé miesto sa vyšvihol Fillon-Maillet so mankom 7,4 s na prvé miesto. J. T. Bö klesol po dvoch chybách na štvrté miesto, dostal sa pred neho aj priebežne tretí Desthieux. Po poslednej streľbe vybiehal na bežecký okruh ako prvý Fillon-Maillet iba tri sekundy pred Christiansenom. Tretí Desthieux strácal na vedúce duo 40 sekúnd. Fillon-Maillet predviedol na záverečnom bežeckom úseku skvelý výkon a pohodlne si prišiel po víťazstvo. Na druhom mieste finišoval Christiansen, z tretieho miesta sa v cieli tešil Desthieux.

Dvadsaťšesťročný Fillon-Maillet zaznamenal druhé kariérne víťazstvo v pretekoch SP. Premiérový triumf si na svoje konto pripísal pred necelým mesiacom, keď zvíťazil v pretekoch s hromadným štartom v talianskej Anterselve. V cieli druhý Christiansen si vybojoval štvrté pódium v aktuálnej sezóne. Skvelý výkon predviedol Kanaďan Christian Gow, ktorý sa posunul zo 44. na 8. miesto. Rus Loginov poskočil z 28. na 7. priečku.

Olympijský víťaz z Pjongčangu J. T. Bö skončil po piatich chybách na strelnici na 4. mieste. V doterajšom priebehu aktuálnej sezónyzvíťazil v štyroch zo šiestich stíhacích pretekov, celkovo má na svojom konte dvanásť triumfov od začiatku sezóny 2018/2019. Zároveň je J. T. Bö lídrom v celkovom poradí SP, pred druhým Rusom Loginovom má obrovský náskok 334 bodov. V hodnotení disciplíny (stíhacie preteky, pozn.) mu rovnako patrí vedúca pozícia.

Piatkové piate miesto v rýchlostných pretekoch stačilo nórskemu biatlonistovi na potvrdenie zisku malého glóbusu v disciplíne šprint. Do konca sezóny čakajú pretekárov ešte dva šprinty a J. T. Bö má pred druhým Rusom Loginovomnedostihnuteľný 130-bodový náskok. Trojnásobný olympijský medailista si vybojoval druhý malý glóbus v kariére. Prvýkrát sa z triumfu v celkovom poradí disciplíny tešil v uplynulej sezóne, keď ovládol bodovanie vo vytrvalostných pretekoch.

Program 8. kola SP v americkom Salt Lake City uzavrú v nedeľu 17. februára štafety miešaných dvojíc na 1x6 km a 1x7,5 km o 18.10 h SEČ a štafety miešaných štvorčlenných družstiev na 2x6 km a 2x7,5 km o 22.05 h SEČ.

Výsledky - SP 2018/2019 v biatlone - 8. kolo - Salt Lake City (USA) - sobota:

Muži - stíhacie preteky na 12,5 km: 1. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) 30:55,8 min (0), 2. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) +25,9 s (1), 3. Simon Desthieux (Fr.) +47,3 (3), 4. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +1:37,7 min (5), 5. Erik Lesser (Nem.) +1,55,1 (4), 6. Benjamin Weger (Švaj.) +2:11,4 (3)

Poradie vo Svetovom pohári (po 18 z 25 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 979 bodov, 2. Alexander Loginov (Rus.) 645, 3. Simon Desthieux 636, 4. Quentin Fillon-Maillet (obaja Fr.) 596, 5. Simon Eder (Rak.) 569, 6. Martin Fourcade (Fr.) 554

Hodnotenie stíhacích pretekov vo SP (po 6 z 8 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 315 bodov, 2. Alexander Loginov (Rus.) 250, 3. Quentin Fillon-Maillet 238, 4. Simon Desthieux (obaja Fr.) 228, 5. Lukas Hofer (Tal.) 207, 6. Simon Eder (Rak.) 198