Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2020Ľuboš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ohrozený prírodný unikát, les Usambara
Ohrozený prírodný unikát, les Usambara
05.04.2017 15:03 Zaujímavosti
FOTO Vzácny tanzánsky les postupne umiera. Na vine sú pôvodní obyvatelia
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2017 15:03 Zaujímavosti

FOTO Vzácny tanzánsky les postupne umiera. Na vine sú pôvodní obyvateliaTANZÁNIA – Prostredníctvom miestnych projektov sa ochranári prírodnej rezervácie snažia zachovať tento prírodný unikát, les Usambara.


Projekt má chrániť pôdu, ktorá bola pred časom vyplieňovaná, zvieratá odchytávané a používané ako tovar na čiernom trhu. Táto oblasť čelí vážnym problémom v oblasti životného prostredia. Bojuje proti vplyvu rastúce počtu obyvateľov, ktorý sa momentálne rovná takmer dvojnásoboku národného priemeru, a vplyvu externých firiem či jednotlivcov s cieľom obohatenia sa. V centre ich záujmov je poľnohospodárstvo, ťažba dreva a odchyt ohrozených plazov pre ilegálne obchodovanie.

 

Projekt na zachovanie bohatej biodiverzity hôr Usambara, zahŕňa tiež ochranu endemických a ohrozených druhov. Les sa nachádza sa asi 340 km severovýchodne od hlavného mesta Dar es Salaam. Prírodná rezervácia Nature Reserve Amani bola založená a schválená v roku 1997, dovtedy využívaná ako hlavný zdroj ťažby dreva, zlata a pytliactva.

 

Súčasťou projektu je ukázať domorodému obyvateľstvu ako si vypestovať plody pre vlastnú potrebu a na predaj na miestnych trhoch bez toho, aby naďalej ničili vzácne biotopy a voľne žijúce živočíchy. Za prvý veľký úspech projektu sa považuje vysadenie viac ako 30 pôvodných druhov stromov na pláňach, ktoré boli v minulosti dočista vyhladené.  Ochranári sa snažia nasmerovať miestne domorodé obyvateľstvo k pestovaniu klinčekov alebo škorici, ktorá by zároveň obnovila pôvodnú vegetáciu pôdy a celkovú biodiverzitu a tak naštartovala prirodzený chod ekosystémov.

 

„A v rovnakej dobe popohnať miestne komunity, aby začali využívať plody stromov, semená, z ktorých môžu ďalej vyrábať olej, margarín či ako prímes do mydiel,“ vyjadril sa profesor Norbert Cordeiro z Univerzity v Chicagu. Cieľom projektu nie je len ochrana lesa ale aj zmena myslenia domorodého obyvateľstva. Aby začali pestovať a niečo vytvárať ako si len brať a vykorisťovať všetko okolo seba. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  Internet, Victor MkongewaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok