Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.08.2018 12:00 Zaujímavosti
FOTO Vedeli ste, že príbeh o Pocahontas bol skutočný? Rozprávka však zamlčala drsnú pravdu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.08.2018 12:00 Zaujímavosti

FOTO Vedeli ste, že príbeh o Pocahontas bol skutočný? Rozprávka však zamlčala drsnú pravduJedna z obľúbených disneyoviek nie je len vymyslenou rozprávkou, príbeh sa totiž zakladá na skutočnosti.


Ak obľubujete tvorbu Walta Disneyho, určite ste už videli rozprávku o  Pocahontas. Je to romantický príbeh o láske Indiánky a pohľadného kolonizátora z Anglicka. Takto spracované rozprávanie je vhodné aj pre detského diváka, avšak realita bola oveľa drsnejšia.

 

John Rolf sa narodil v Anglicku okolo roku 1585. V roku 1609 podnikol aj so svojou manželkou a novonarodeným dieťaťom plavbu do Nového Sveta, kam mal priviezť ďalších 500 ľudí, aby tu založili kolóniu. Ich loď však zasiahol hurikán, a preto museli takmer 10 mesiacov stráviť v oblasti dnešných Bermúd. Tu však prišla o život jeho žena aj malé dieťa.  Napokon sa mu aj so zvyškom posádky v roku 1610 podarilo dostať do Chesapeake Bay.

 

Keď dorazili na pevninu, došlo tu k stretu s domorodcami, medzi ktorými bola aj vtedy 11-ročná náčelníkova dcéra Pocahontas. Indiáni zajali kapitána lode Smitha a v momente, keď ho mali popraviť, Pocahontas sa ho zastala. Tým mu zachránila život. A tak vzniklo medzi mladou Indiánkou a osadníkmi priateľstvo.

 

Zdroj: Wikipédia

 

V roku 1613 ju však zradili. Uniesli ju, aby za ňu následne mohli pýtať výkupné. Kým bola v zajatí, naučila sa hovoriť po anglicky a konvertovala na kresťanstvo. V tom čase sa vyvinula medzi ňou a Rolfom vášnivá láska. V roku 1614 sa zosobášili a medzi osadníkmi a domorodcami vďaka tomu vznikol mier na osem rokov.

 

Zdroj: Wikipédia

 

Pocahontas prijala meno Rebecca Rolf a neskôr sa im narodil syn Thomas. V roku 1616 sa vydali do Anglicka, kde žili ako celebrity. Pocahontas však ochorela a žiaľ, nedožila sa návratu do svojej domoviny. Mala vtedy len 21 rokov.

 

Zdroj: Wikipédia

 

Historické pramene sa nezhodujú v tvrdení týkajúcom sa manželstva Pocahontas a Johna. Na jednej strane tvrdia, že bolo harmonické a plné lásky, iné, že v ňom prekvitalo násilie. Isté však je, že po jej smrti dal John Thomasa do opatery príbuzných a po dvoch rokoch sa znova oženil. Približne v tom istom období však zomrel aj indiánsky náčelník – otec Pocahontas a mier medzi osadníkmi a domorodcami sa tým skončil. Vypukli boje, v ktorých nakoniec zahynul aj samotný John.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok