FOTO V Košickej nemocnici v Šaci rozváža lieky robot novej generácie

NETKY.SK • 26 Júl 2017, 13:12 • 2 min
FOTO V Košickej nemocnici v Šaci rozváža lieky robot novej generácie

KOŠICE – V nemocnici v košickej Šaci môžu pacienti a návštevníci stretnúť na chodbe špeciálneho robota novej generácie, ktorý medzi pracoviskami rozváža lieky alebo iný zdravotnícky materiál. Mobilný robot Pathfinder, ktorý dnes slávnostne uviedli do procesu, tak prebral "na svoje plecia" časť práce zdravotníckeho personálu.

slovakia

left justify in out

Robota vyvinuli na Katedre elektrotechniky a mechatroniky Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (FEI TUKE). "Takáto robotická platforma je prvou aplikáciou v nemocničnom prostredí na Slovensku," uviedla pre novinárov vedúca katedry Daniela Perduková.

 

Pacienti či návštevníci nemocnice sa robota v podobe kovovej skrinky na kolieskach nemusia obávať. Pohybuje sa pomaly a ak mu niekto vstúpi do dráhy, zastane. Na svoj pohyb môže upozorňovať aj zvukom - hudbou. Na transport medzi poschodiami využíva špeciálny výťah, ktorý nie je určený verejnosti, o svojej prítomnosti na mieste dáva personálu vedieť cez sms-ku. Previezť môže naraz až 60 kilogramov materiálu.

 

Podľa riaditeľa Nemocnice Košice – Šaca, a.s., 1. súkromná nemocnica, Jána Slávika využitie robota šetrí čas a prácu, ktorú zdravotnícky personál môže venovať pacientovi.

 

"Chceli sme skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, hlavne čo sa týka uvoľnenia personálu, ktorý distribuuje lieky, respektíve všetok zdravotnícky materiál priamo z lekárne na oddelenie," povedal.

 

Pilotný projekt podľa neho ukáže do budúcna prípadné rozširovanie robotickej služby v šačianskej nemocnici, ktorá je členom skupiny Agel. Zavádzanie robotov aj v ďalších slovenských nemocniciach považuje len za otázku času.

 

Ako uviedol tvorca robota Pathfinder Ján Bačík, jedinečnosť systému spočíva v navigačnom systéme, ktorý je podobný ako pri autonómnych vozidlách. "Pre svoju navigáciu využíva dáta z viacerých senzorov, ktoré sú umiestnené na jeho palube. Tieto dáta následne robot spracuje a vyhodnotí svoju pozíciu v rámci budovy vo virtuálnej mape," priblížil fungovanie zariadenia.

 

Výhodou je, že nie sú potrebné žiadne zásahy do infraštruktúry nemocnice, ako je umiestnenie indukčných vedení v podlahe či lepenie rôznych typov vizuálnych navigačných čiar. "Ak chce obsluha zmeniť trasu robota, jednoducho si ju prekreslí v mapovom editore. Najväčšou výzvou pri zavádzaní robota do praxe bol jeho autonómny presun pomocou výťahu cez jednotlivé poschodia," dodal Bačík.

 

Vývoj robota trval podľa Perdukovej rok a stál 20.000 eur. Zatiaľ ide o prototyp a jeho poskytnutie a využitie v nemocnici v Šaci je pilotným projektom s možnosťami na ďalšie vylepšenia alebo verzie. "Cieľom je, samozrejme, aj komerčná stránka. Ak bude robot úspešný a akceptovateľný aj zo strany nemocničného personálu, môže sa aj vyrábať," povedala.

 

 




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies