Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2019Oto
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tokajská rozhľadňa
Tokajská rozhľadňa
10.05.2016 14:04 Domov
FOTO Toto je Stavba roka 2015 na Slovensku
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.05.2016 14:04 Domov

FOTO Toto je Stavba roka 2015 na SlovenskuTOKAJ – Tokajská rozhľadňa, nachádzajúca sa uprostred viníc v katastri obce Malá Tŕňa v tokajskej vinohradníckej oblasti, získala titul Stavba roka 2015. Zaujímavá 12 metrov vysoká turistická rozhľadňa už z diaľky zaujme nevšedným architektonickým riešením v tvare vínneho suda.


Ako informovala Katarina Valentova z Technickej univerzity Košice (TUKE), táto stavba získala na 21. ročníku súťaže Stavba roka 2015, ktorú vyhlasuje ABF Slovakia, nomináciu na hlavnú cenu a dve ďalšie ocenenia tejto súťaže. Medzinárodná porota jej udelila Cenu vydavateľstva EUROSTAV za komplexné progresívne riešenie architektonického diela a získala aj Cenu verejnosti udelenú na základe internetového hlasovania širokej verejnosti.
Autormi diela sú pracovníci Katedry architektúry Fakulty umení TUKE Ján Kanócz a Michal Mihaľák. Na projekte statiky s autormi spolupracoval Peter Platko z Ústavu inžinierskych stavieb Stavebnej fakulty TUKE.

 

Ideou popri hlavnej funkcii vyhliadkovej veže ponúkajúcej panoramatické výhľady bolo vytvoriť novú dominantu vinohradníckej oblasti Tokaj na Slovensku. Veža svojou siluetou má dotvárať jej výnimočnú atmosféru. Nosnú konštrukciu veže tvoria zakrivené drevené lepené lamelové stĺpy rozmiestnené po obvode trojuholníkového pôdorysu, ktorý má jednotlivé strany mierne zaoblené. Stĺpy sú navzájom spojené horizontálnymi oceľovými rámami v trojmetrových vzdialenostiach po výške veže. Vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 12 metrov a je na ňu prístup pomocou trojramenného oceľového schodiska s trojuholníkovým pôdorysom. Stabilita veže je zabezpečená systémom priestorového stuženia. Nosná konštrukcia je založená na betónových pásových základoch. Súčasťou veže je aj osvetlenie so slnečným zdrojom energie.

 

Stavba vznikla za podpory programu Švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie v rámci projektu Tokaj je len jeden. Za viac ako 1,2 milióna eur sa z programu rozvíja vínny turizmus v oblasti Tokaj. Cieľom je, aby sa značka vína z tohto regiónu preniesla aj na iné tradičné produkty, aby sa rozšírila ich ponuka pre návštevníkov regiónu. Snahou je aj rozšírenie a zlepšenie tunajších služieb, aby návštevníci po kúpe, alebo ochutnávke vín hneď neodchádzali, ale ostali, precítili atmosféru vinárskeho regiónu a objavili aj kultúrne, prírodné a historické bohatstvo Tokaja.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok