Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2022Barbora
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a Anežka Boriová
Zľava: Maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a Anežka Boriová
28.04.2018 15:21 Domov
FOTO Emotívny rozhovor: Prezidentka Malty pozvala na oficiálnu návštevu Slovenku, ktorá postavila školu na Madagaskare
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.04.2018 15:21 Domov

FOTO Emotívny rozhovor: Prezidentka Malty pozvala na oficiálnu návštevu Slovenku, ktorá postavila školu na MadagaskareBRATISLAVA/VALLETTA – Prezidentka Malty Marie-Louise Coleiro Preca pozvala v pondelok 23. apríla 2018 na osobné stretnutie v prezidentskom paláci slovenskú podnikateľku a filantropku Anežku Boriovú. Pani Anežka Boriová z vlastných zdrojov financovala stavbu základnej školy na Madagaskare, ktorá bola oficiálne otvorená v novembri minulého roku. Malta sa radí k štátom, ktoré smerujú významnú pomoc práve na Afriku, preto činnosť pani Boriovej zaujala pozornosť prezidentky.


Anežka Boriová (rod. Jendeková) pripravovala výstavbu a otvorenie školy na Madagaskare v tichosti, z úprimnej snahy pomôcť tamojším deťom, ktoré sú podľa jej slov neustále veselé, skromné a vďačné. Maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca sa o jej činnosti dozvedela od írskeho novinára Patricka J. O ́Briena*, ktorý na Malte žije už desať rokov. Patricka tento príbeh veľmi zaujal a preto sa rozhodol, že bude o tomto príbehu rozprávať a písať.

 

Zľava: Novinár Patrick J. O´Brien, maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a Anežka Boriová

Foto: Catalin Bindiu

 

 

Pani Anežka na osobnom stretnutí prezidentke vyrozprávala svoj príbeh. Ich rozhovor bol neformálny, veľmi ľudský a emotívny. „Maltská prezidentka je v prvom rade človek až potom je politička,“ vyjadrila sa Anežka Boriová exkluzívne pre netky.sk a pokračovala: „Počas stretnutia sme sa veľmi zblížili a odkázala že sa musíme ešte stretnúť.“

 

Zľava: Maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a Anežka Boriová

Foto: Catalin Bindiu

 

Prezidentka Malty sa sama angažuje v pomoci pre chudobné regióny a najmä pre ženy a deti. V septembri 2016 dostala ocenenie „priekopníčka zmeny“ na konferencii žien pri OSN za jej podiel na rodovej rovnosti a väčšom uplatnení žien v stredomorskom regióne. Výkonná riaditeľka žien pri OSN Lakshmi Puri označila Coleiro Preca ako skutočnú víťazku rodovej rovnosti, nielen na Malte, ale v celom Commonwealthe (voľné združenie Spojeného kráľovstva a jeho bývalých kolónií).

 

Pani Anežka prezidentke doniesla niekoľko darčekov: knihu o Slovensku v anglickom preklade, pamätnú mincu vydanú Národnou bankou Slovenska v roku 1996, na ktorej je znázornený Móric Beňovský, vajnorskú keramiku a tiež dary z Madagaskaru: tri krásne originálne obrázky maľované prírodnými materiálmi, vyšívané dečky a ručne odlievaný baobab z hliníka.

 

Foto: Catalin Bindiu

 

 

Zľava: Novinár Patrick J. O´Brien, maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a Anežka Boriová

Foto: Catalin Bindiu

 

 

Prezidentka venovala pani Anežke striebornú retiazku s maltským krížom. Taktiež jej prisľúbila pomoc pri uskutočňovaní ďalších projektov a to aj po tom, ako odíde z prezidentskej funkcie. „Videla som Vašu dušu...,“ povedala prezidentka pani Boriovej spolu s ďalšími krásnymi slovami. Pani Boriová bola tiež oficiálne pozvaná aj so synom na posledný oficiálny koncert prezidentky Malty v jej volebnom období, ktoré sa skončí v apríli 2019, v prezidentskom paláci 16. júna 2018 v hlavnom meste Malty -Valletta.

 

Zľava: Novinár Patrick J. O´Brien, maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a Anežka Boriová a Jakub Polauf

Foto: Catalin Bindiu

 

Anežka Boriová už neúnavne pracuje na ďalších projektoch. V suchých častiach Madagaskaru chce pomôcť pri financovaní studní. Ľudia pre vodu často vysielajú deti, ktoré niekedy putujú pešo s bandaskami desiatky kilometrov. V tejto súvislosti otvorila aj účet na darovacom portály Ľudia ľuďom, kde môžu ľudia prispieť na projekt vodovodu. Anežka chce Malgašom priviezť aj bicykle, ktoré sú tam pomerne vzácne. Tieto bicykle by sa mali vyzbierať na Slovensku od ľudí, ktorí majú doma nepotrebné ale funkčné kusy. Vo veľkej časti Madagaskaru totiž nechodia autobusy a ani autá a ľudia sa prepravujú len po vlastných nohách. Ďalej je na zozname elektrina, ktorú chce Anežka zaviesť do školy, kostola, ale najviac je potrebná na poháňanie čerpadla. Taktiež chce deti učiť hygiene a pestovaniu nových plodín, ktoré na Madagaskare bežne nerastú, ale sú tam pre ne vhodné prírodné podmienky. 

 

Anežka Boriová a malgašské detičky

Foto: Anežka Boriová

 

Anežka Boriová a malgašské detičky

Foto: Catalin Bindiu

 

*Novinár Patrick J. O ́Brien je komunikačný riaditeľ firmy Exante, odvádza skvelú prácu pri propagácii Malty v zahraničí. Osobne sa venuje dobročinným projektom. Aktuálne pracuje na vybudovaní centra pre onkologicky chorých ľudí, aby mohli zvyšok života prežiť na krásnom mieste v kruhu rodiny. Má ísť o zariadenie so záhradami zaliatymi slnkom, kde by sa cítili ako v raji a hlavne prežili posledné chvíle svojho života so svojimi najbližšími. Projekt je financovaný z darov firiem a od ľudí, ktorí chcú pomáhať.reklama


reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  Catalin BindiuNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok