Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. aug. 2019Lýdia
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Monika Flašíková Beňová
Monika Flašíková Beňová
12.10.2015 12:03 Ekonomika
Flašíková Beňová: Postavenie EÚ, ako najväčšieho exportéra v sektore služieb, musí byť zachované
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2015 12:03 Ekonomika

Flašíková Beňová: Postavenie EÚ, ako najväčšieho exportéra v sektore služieb, musí byť zachovanéBRUSEL - Dnešné rokovania Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) bude venované aj hlasovaniu o odporúčaniach Európskej komisii k rokovaniam o dohode o obchode so službami (TiSA).


Európska únia (EÚ) je v súčasnosti najväčším exportérom v sektore služieb s desiatkami miliónov vytvorených pracovných miest. Žiaden návrh medzinárodnej dohody preto v prvom rade nemôže mať ani potenciálne negatívny vplyv na vývoj zamestnanosti v tejto oblasti.

 

Pripravovaná dohoda sa má okrem EÚ vzťahovať na ďalších 22 členov Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Tieto krajiny predstavujú viac ako 70 percent všetkého obchodu so službami na svete. "S väčšinou z nich, snáď okrem štyroch, už Únia má vytvorené nejaké dohody a vzťahy regulujúce vzájomný obchod v oblasti služieb. Bude preto dôležité vedieť, či sa naozaj oplatí meniť existujúce status quo a aké jednoznačné výhody by z takejto dohody mali pre Európanov plynúť," uviedla poslankyňa EP a členka výboru LIBE Monika Flašíková Beňová. Dohoda sa má podľa nej vzťahovať napríklad na finančné služby, elektronické obchodovanie, telekomunikácie, ale aj na úpravu pohybu pracovníkov pôsobiacich v danom sektore medzi jednotlivými krajinami.

 

Postavenie Európy ako najväčšieho vývozcu v sektore služieb je nevyhnutné z hľadiska jej udržateľného rozvoja naďalej zachovávať. "Platné, existujúce pravidlá v EÚ sa pritom nemôžu oslabovať. Oblasti ako prísna ochrana osobných údajov pracovníkov alebo právo na spravodlivé pracovné podmienky by vôbec nemali byť súčasťou diskusií. Musia jednoducho platiť a hotovo," upozornila europoslankyňa. Zároveň je dôležité, aby príprava takejto medzinárodnej obchodnej dohody nebola zahalená rúškom tajomstva podobne, ako sa tomu bohužiaľ stalo v minulosti napríklad pri TTIP. "Niečo zverejnené chvalabohu už bolo, no pre vytvorenie si komplexného obrazu o výhodách, respektíve možných hrozbách TiSA je to stále žalostne málo. Väčšou otvorenosťou a poskytovaním faktov pritom môže Komisia účinne zabraňovať mystifikácii, konšpiráciám a vypúšťaniu rôznych nezmyslov," uzavrela poslankyňa.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok