Fedor: Zavedenie brannej výchovy do škôl treba vnímať moderne, nežijeme v bezpečnom svete

NETKY.SK • 19 Máj 2017, 09:26 • 2 min
Fedor: Zavedenie brannej výchovy do škôl treba vnímať moderne, nežijeme v bezpečnom svete

BRATISLAVA – Zavedenie brannej výchovy do škôl treba podľa poslanca NR SR Martina Fedora (Most-Híd) vnímať moderne a nie ako reminiscencie na komunizmus. Preto Fedor nesúhlasí s námietkami politikov, ktorí spochybňujú zavedenie brannej výchovy do škôl.

slovakia

left justify in out

"Vnímam brannú výchovu moderne. Nie tak, ako si to predstavujú tí, čo majú reminiscencie na komunizmus. Nie je to o hádzaní granátom, ani o nalievaní umelého vlastenectva do hláv mladých cez hodiny navyše. Má to byť príprava na každodennú realitu, ktorá ich čaká za múrmi školy," povedal Fedor dnes.

Podľa Fedora nežijeme v bezpečnom svete, v akejsi bavlnke. „Väčšina bezpečnostných hrozieb je dnes zameraná proti civilnému obyvateľstvu. Nepripravovať občanov na možné krízové situácie, ktoré ich môžu čakať v každodennom živote, považujem za nezodpovednosť štátu. Za zlyhávanie štátu. Preto som presvedčený o potrebe zavedenia prvkov brannej výchovy do učebných osnov,“ zdôraznil Fedor.

Nejde však len o teroristické útoky, ale podľa poslanca aj o tragédie, ktoré sa bežne stávajú na cestách a chodníkoch či v prírode. „Ako inak a kde by mal štát svojich občanov pripravovať na zvládnutie otázok prvej pomoci, schopnosti primeranej reakcie v kritických situáciách typu priemyselných havárií, prírodných katastrof, keď už nechcem spomínať teroristické útoky alebo vojnové ohrozenia? A práve terorizmus využíva už teraz celú škálu nástrojov, ako čo najničivejšie zasiahnuť civilné obyvateľstvo. Nevylučujú sa v budúcnosti ani útoky chemickými látkami a podobne. To štát má úplne rezignovať na to, aby svojim občanom poskytoval základnú prípravu na tieto typy hrozieb?" pýta sa Fedor.

Takáto výučba by mala byť podľa Fedora aj súčasťou systému, ktorý zachytí ľudí, čo sa viac chcú zaoberať brannými vecami a štát im má poskytnúť podmienky, ako sa môžu stať príslušníkom dobrovoľnej vojenskej služby, profesionálnym vojakom, alebo pracovníkom iných bezpečnostných zložiek. „Bude to systém, ktorý bude znižovať riziko, že ľudí so záujmom o branné či vojenské záležitosti necháme napospas rôznym pofidérnym skupinám, ktoré trénujú mladých ľudí po lesoch. Aj v hode granátom, napríklad," uviedol poslanec NR SR Martin Fedor.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) treba mladých ľudí viesť k príprave na obranu vlasti, a tým budovať vlastenectvo. Tvrdí, že "ak to neurobíme my, urobia to nelegálne skupiny". Gajdoš na tému návratu brannej výchovy do škôl hovoril tento týždeň s ministrom školstva Petrom Plavčanom (obaja nom. SNS) a lídrom národniarov Andrejom Dankom. Rezort obrany v tomto smere už začal organizovať branné hry a súboje pre študentov 3. a 4. ročníkov stredných škôl a májové číslo mesačníka Obrana budú distribuovať na stredné a vysoké školy.

Hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová uviedla pre agentúru SITA, že hľadajú možnosti, ako znovu zaviesť samostatný vyučovací predmet branná výchova. „Považujeme to za veľmi dôležité najmä v smere prevencie proti extrémizmu. Minister školstva bude iniciovať ďalšie stretnutia aj s ministrom obrany tak, aby sme našli najlepší model riešenia,“ uviedla Skokanová. Hovorkyňa rezortu školstva ďalej dodala, že stále majú záujem o podporu vzdelávania obyvateľstva v oblasti bezpečnosti a v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu v školách, v posilňovaní vlastenectva, rozvíjaní a skvalitňovaní brannej výchovy v rámci nastaveného systému.

Zavedenie brannej výchovy ako školského predmetu podľa poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka neprispeje k boju proti extrémizmu. Ako povedal Galko, extrémizmus sa dnes prejavuje na internete, na športových podujatiach, vo vlakoch - a branná výchova tomu nezabráni. "Ak dnes ministri argumentujú tým, že samozvané poloozbrojené skupiny sa tlačia na školy vymývať deťom mozgy, tak toto odstránia tým, že riaditelia a zriaďovatelia škôl ich do škôl vôbec nepustia," povedal Galko.

 

Dodal, že ani láska k vlasti sa nedá vynútiť na branných cvičeniach, kde sa hádžu granáty do diaľky. Podľa poslanca je návrh SNS zaviesť do škôl brannú výchovu populistický. Mladí ľudia si vytvárajú pozitívny vzťah k vlasti aj bez brannej výchovy. "Chránia prírodu, historické pamiatky, bojujú za transparentnosť vo verejnom živote. Robia to spontánne a nebudú to robiť na signál," dodal.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies