Federer do Klubu 900 a je 36. raz v rade vo štvrťfinále

NETKY.SK • 3 Jún 2013, 12:08 • 2 min

PARÍŽ - Švajčiarsky tenista Roger Federer 36. raz bez prerušenia a 40. celkovo postúpil do štvrťfinále na úrovni veľkej štvorky. Zároveň dosiahol svoj jubilejný 900. zápasový triumf v singli na hlavnej profesionálnej úrovni.

V nedeľňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (26. mája - 9. júna, dotácia 21,017 milióna eur, antuka) zvíťazil nad domácim Gillesom Simonom za 179 minút tesne 6:1, 4:6, 2:6, 6:2, 6:3.

Pri podávaní na postup čelil Federer dvom brejkbalom. Sám premenil druhý mečbal: súper poslal riskantný bekhendový pokus vedľa. Švajčiar upravil v štatistike s 28-ročným 18. mužom renkingu na 4:2, pričom spočiatku mal manko 0:2. Nadviazal na oveľa hladší úspech 6:1, 6:2 z prípravného podujatia v Ríme. Tridsaťjedenročný niekdajší líder renkingu ATP Federer, teraz tretí v hodnotení, absolvoval 5-setový duel so Simonom aj v 2. kole Australian Open 2011, vtedy zvíťazil 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3. Bazilejský rodák má v "maratónoch" skóre 22:17, Francúz klesol na 12:7. Išlo o súboj dvoch otcov. Federer má s bojnickou rodáčkou Miroslavou Vavrinecovou dvojičky Charlene Rivu a Mylu Rose. Simonovi sa počas US Open 2010 narodil syn Timothé.

"Pri tom páde počas druhého setu som si nijako neublížil, ale trochu ma to vyviedlo z konceptu a potom som zostal na dlhší čas akosi mimo zápasu. Súper si zaslúži uznanie za priebežné využitie mentálnej výhody, pretože ten incident ma neovplyvnil priamo fyzicky. Po prvom sete bolo na ňom, aby našiel nejaké riešenia, za stavu 1:2 som čelil rovnakej výzve ja. Som rád, že som našiel cestu správnym smerom, bol som v stave vyladiť moju hru a zredukovať počet chýb, hoci ani dovtedy som si nepočínal vyložene zle. Navyše, s úderovými zlyhaniami proti odolnému Gillesovi treba rátať. Celkovo som spokojný. Zachoval som si chladnú hlavu a vždy je zábavné byť spoluaktérom zápasu tohto typu" povedal na tlačovej besede Federer. Ak sa dostane do semifinále, stane sa tenistom s najvyšším počtom zápasových úspechov pri Seine. Predstihol by Argentínčana Guillerma Vilasa a Taliana Nicolu Pietrangeliho - všetci traja sú teraz na hodnote 58.

Semifinalista edície 2012 Federer hrá na svojom 15. Roland Garros nonstop. Rekordérmi sú s 20 štartmi domáci Fabrice Santoro a Francois Jauffret.

Paulom Annaconom a kapitánom daviscupového tímu Severinom Lüthim koučovaný Švajčiar si pripísal svoje 256. zápasové víťazstvo na Majors, čo je o 23 úspechov viac ako druhý v poradí, Američan Jimmy Connors. .

Tridsaťjedenročný miestny šampión zo sezóny 2009 Federer si medzi najlepšími ôsmimi na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2013 zmeria sily s domácim valibukom Jo-Wilfriedom Tsongom. Držiteľ 17 titulov z Majors má proti finalistovi melbournských Australian Open 2008 bilanciu 9:3.

Dvojhra mužov - 4. kolo (osemfinále):
Roger Federer (Švaj.-2) - Gilles Simon (Fr.-15) 6:1, 4:6, 2:6, 6:2, 6:3 za 179 minút
Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-6) - Viktor Troicki (Srb.) 6:3, 6:3, 6:3
Tommy Robredo (Šp.-32) - Nicolás Almagro (Šp.-11) 6:7 (5), 3:6, 6:4, 6:4, 6:4 - Almagro viedol 7:6 (5), 6:3, 4:1 aj 7:6 (5), 6:3, 4:6, 4:2 a v piatom sete 2:0
David Ferrer (Šp.-4) - Kevin Anderson (JAR-23) 6:3, 6:1, 6:1