Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nová štúdia ukazuje desivý vplyv na psychiku.
Nová štúdia ukazuje desivý vplyv na psychiku.
17.01.2020 17:54 Zdravie
Fajčenie vážne neškodí len nášmu fyzickému zdraviu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.01.2020 17:54 Zdravie

Fajčenie vážne neškodí len nášmu fyzickému zdraviuMnožstvo rizík spojených s fajčením cigariet je dávno známe. Napriek tomu sa však stále objavujú nové správy, ktoré prinášajú ďalšie negatíva tejto závislosti.


Ak fajčíte a mávate pocity depresie, môže to spolu súvisieť. Fajčenie má negatívny vplyv na ľudské zdravie, čo však dobre vieme.

 

Viacero zdravotných rizík

Okrem toho, že spôsobuje rakovinu a ďalšie pľúcne ochorenia, súvisí napríklad aj so vznikom srdcovo-cievnych ochorení alebo vysokým krvným tlakom.

 

Podľa nového výskumu nemá fajčenie vplyv iba na fyzické zdravie človeka, ale aj to psychické.

 

Profesor jeruzalemskej univerzity - Haga Levine prišiel s výskumom, ktorý priniesol znepokojivé výsledky. Okrem toho, že fajčenie spôsobuje rôzne ochorenia, súvisí aj s duševným zdravím človeka.

 

V novej štúdii sa Levine spolu so svojim tímom zameral na viac ako dvetisíc študentov z dvoch rôznych škôl, ktorí boli do výskumu zapojení. Výsledky boli naozaj alarmujúce a potvrdili Levinové predpoklady. "Naša štúdia zvyšuje počet dôkazov o tom, že fajčenie a depresie spolu úzko súvisia," uvádza Levine vo svojej štúdii.

 


Psychické zdravie zanedbávame

Študentov z rôzneho sociálneho prostredia podľa nej spája fakt, že fajčenie u nich zvyšuje výskyt depresie až niekoľkonásobne ako pri nefajčiarov.

 

"Aj keď je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať že fajčenie spôsobuje depresiu, vyzerá to tak, že tabak má nepriaznivý vplyv na duševné zdravie ľudí."

 

Miera klinickej depresie podľa výskumu u študentov, ktorí fajčia je dva až trikrát vyššia, ako u nefajčiarov. Výsledky tiež ukazujú výrazný nárast symptómov súvisiacich s depresiou a znížením duševného zdravia.

 

Levine sa snaží ukázať negatívny vplyv fajčenia nielen na fyzické zdravie človeka, ale aj to psychické. Práve to je totiž nami často zanedbávané. Ak sa potvrdí, že fajčenie súvisí so vznikom depresie, môže to predstavovať ďalší krok v boji proti tejto závislosti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok