Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. mar. 2021Albín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
ilustračné foto
ilustračné foto
29.09.2018 16:15 Zaujímavosti
Facebook napadli hackeri: Útok zasiahol až 50 miliónov účtov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.09.2018 16:15 Zaujímavosti

Facebook napadli hackeri: Útok zasiahol až 50 miliónov účtovMENLO PARK – Spoločnosť Facebook oznámila, že takmer 50 miliónov jej používateľov bolo vystavených bezpečnostnej chybe po útoku neznámych hackerov.


Spoločnosť uviedla, že útočníci boli schopní využiť chybu vo funkcii "Zobraziť ako", aby získali kontrolu nad účtami ľudí. Narušenie bezpečnosti bolo objavené ešte v utorok a spoločnosť Facebook okamžite infomovala políciu. Používatelia, ktorí mohli byť potenciálne postihnutí týmto útokom, boli v piatok vyzvaní na opätovné prihlásenie.

 

 

Viceprezident spoločnosti pre riadenie produktov Guy Rosen povedal, že táto chyba bola odstránená a dodal, že všetky zasiahnuté účty boli odhlásené a rovnako aj ďalších 40 miliónov ako preventívne opatrenie. Facebook, ktorý v piatok zaznamenal pokles cien akcií o 3%, má viac ako dve miliardy aktívnych mesačných používateľov.

 

Spoločnosť potvrdila, že táto bezpečnostná chyba by mohla umožniť hackerom prihlásiť sa na iné účty, ktoré používajú rovnaký systém ako Facebook, ktorých je veľa. To znamená, že by mohli byť postihuté aj také stránky ako napríklad AirBnB a Tinder.

 

 

Aké účty boli napadnuté?

 

Spoločnosť neoznámila, z ktorých štátov sveta pochádza 50 miliónov používateľov, ale o incidente informovala aj írske úrady na ochranu údajov. Práve v tejto krajine má Facebook svoju európsku dcérsku spoločnosť.

 

Spoločnosť uviedla, že používatelia vyzvaní na opätovné prihlásenie si nemuseli meniť svoje heslá.

 

"Keďže sme práve začali vyšetrovanie, musíme ešte zistiť, či boli tieto účty zneužité alebo sprístupnené akékoľvek informácie z nich. Rovnako nevieme, kto je za týmito útokmi ani miesto odkiaľ prišli," oznámila spoločnosť Facebook. "Ochrana súkromia a bezpečnosť ľudí je pre nás mimoriadne dôležitá a je nám ľúto, že sa to stalo."

 

Spoločnosť potvrdila, že účty zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga a riaditeľky spoločnosti Sheryl Sandbergovej patrili medzi zasiahnutých 50 miliónov účtov.

 

 

Čo je "Zobraziť ako"?

 

Funkcia "Zobraziť ako" ponúka používateľom možnosť zobraziť svoj profil či stránku z pohľadu akéhokoľvek iného používateľa. Týmto spôsobom ľahko zistíte, ako vyzerá váš profil pre priateľov a ich priateľov, alebo pre všetkých ostatných.

 

Útočníci zistili viaceré chyby v tejto funkcii, ktoré im umožnili ukradnúť prístupové tokeny Facebooku, ktoré potom mohli použiť na prevzatie účtov ľudí. Prístupové tokeny sú ekvivalentom digitálnych kľúčov, ktoré umožňujú ľuďom byť neustále prihlásený a nemuseli zadávať svoje heslo pri každom spustení aplikácie.

 

Mark Zuckerberg

 

Čo to znamená pre Facebook?

 

Toto významné zlyhanie prichádza v čase, keď sa spoločnosť snaží presvedčiť zákonodarcov v USA a mimo nich, že je schopná chrániť používateľské dáta.

 

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v piatok povedal, že firma berie bezpečnosť používateľov vážne. Podľa vyjadrení odborníkov by však spoločnosť ako Facebook, ktorá uschováva také množstvo dát, mala byť na podobné útoky dobre pripravená.

 

Spoločnosť Facebook sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, prečo tieto chyby neboli objavené skôr a či bude niekto vo firme niesť priamu zodpovednosť za tento hackerský útok.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky TT

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok