F1: V Číne favoritom Mercedes, Ferrari sa chce ukázať

NETKY.SK • 15 Apríl 2016, 14:45 • 2 min

ŠANGHAJ - Aj v tretích pretekoch majstrovstiev sveta formuly 1 v čínskom Šanghaji budú favoritmi jazdci tímu Mercedes Nico Rosberg a Lewis Hamilton.

Prvý menovaný je vo veľmi dobrej forme, vyhral úvodné dve veľké ceny v ročníku a spolu so záverom vlaňajšieho ročníka ťahá šnúru piatich víťazstiev bude chcieť v Číne predĺžiť svoju úspešnú sériu.

"Je skvelé odštartovať sezónu v pozitívnom duchu. Beriem to však krok za krokom, preteky za pretekmi a mojím cieľom je dosahovať ďalšie víťazstvá. Je dôležité užiť si chvíle, ako sú tieto. Cítim sa veľmi poctený, že môžem už tretí rok po sebe jazdiť v najlepšom aute na štartovom rošte. Teraz mierim do Číny s vedomím, že som opäť schopný bojovať o prvenstvo, je to skvelý pocit. V Šanghaji som v roku 2012 vybojoval svoju prvú pole position, pred víkendom si verím," povedal Rosberg pre oficiálnu stránku Mercedesu.

Jeho kolega a úradujúci majster sveta Hamilton sa v tomto ročníku trochu "hľadá", v doterajších dvoch veľkých cenách obsadil druhé a tretie miesto. Naposledy sa tešil z víťazstva vlani koncom októbra v americkom Austine, kde získal v predstihu svoj tretí titul svetového šampióna. "Nemám za sebou bohvieaký štart do sezóny. Hoci som ani jedny preteky nevyhral, ale bol som v oboch na stupňoch víťazov, takže je to fajn. Do konca je ešte dlhá cesta, potrebujem pracovať tvrdo tak ako doteraz. Dúfam, že v Číne sa to otočí v môj prospech," povedal Hamilton, ktorý je so štyrmi víťazstvami rekordérom v Šanghaji.

Jazdci Mercedesu od začiatku sezóny hovoria o konkurenčnom Ferrari ako o veľkej hrozbe, no zatiaľ sa ich slová nenaplnili. Tím z Maranella obsadil na úvod roka tretie a druhé miesto a boril sa s viacerými technickými problémami. Sebastian Vettel v Číne očakáva výrazné zlepšenie. "Je vždy naším cieľom útočiť na prvú pozíciu. Celkovo si myslím, že sa stále môžeme zlepšovať. Pneumatiky sa na tomto okruhu dosť ničia, bude to ťažké pre všetkých," uviedol štvornásobný svetový šampión Vettel. Jeho kolega Kimi Räikkönen bol v doterajšom priebehu najrýchlejší, keď vyhral druhý piatkový tréning. V prvom sa tešil Rosberg.

Tretí tréning v Šanghaji je na programe v sobotu o 6.00 h SELČ. Nedeľňajšie preteky štartujú o 8.00, sobotňajšia kvalifikácia o hodinu neskôr. Priame prenosy budú vysielať stanice Sport1 a Sport2.

Veľká cena Číny
Dejisko: Šanghajský medzinárodný okruh
Dĺžka okruhu: 5451 metrov
Dĺžka pretekov: 56 okruhov (305,066 km)
Kapacita tribún: 200 000 divákov
Minuloročný víťaz: Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes
Najrýchlejšie kolo v pretekoch: Michael Schumacher (Nem.) Ferrari - 1:32,239 min (2004)
Rekordér v počte víťazstiev - jazdec: Lewis Hamilton (V. Brit.) - 4 (2008, 2011, 2014, 2015)
Rekordér v počte víťazstiev - tím: Ferrari - 4 (2004, 2006, 2007, 2013)