Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.06.2018 16:03 Domov
Extrémne zrážky sú čoraz častejšie, môže za to globálne otepľovanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.06.2018 16:03 Domov

Extrémne zrážky sú čoraz častejšie, môže za to globálne otepľovanieBRATISLAVA - V Európe aj iných častiach sveta rastie výskyt mimoriadne intenzívnych dažďov.


Počas nich za krátky čas spadne také množstvo zrážok, že zemský povrch ich nedokáže zadržať a absorbovať. Vyplýva to z analýzy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorý ako hlavnú príčinu tohto trendu uvádza zvyšovanie priemernej globálnej teploty atmosféry a povrchu oceánov.

 

"Teplejšia atmosféra, vyššia teplota povrchu oceánov a pevnín vedú nielen k vyššiemu výparu vody z ich povrchu, ale aj k schopnosti samotnej atmosféry zadržiavať väčšie množstvo vodnej pary," objasňujú meteorológovia zo SHMÚ. S tým súvisia aj ďalšie zmeny. "Konečným výsledkom môžu byť nielen výdatnejšie zrážky, ale aj silnejšie a deštruktívnejšie konvektívne búrky či tropické cyklóny," hovoria meteorológovia. Ak nad pevninami nastanú vhodné poveternostné podmienky, môže podľa nich v konkrétnych prípadoch spadnúť v priemere o 20 až 50 percent viac zrážok než v minulosti.

 

Ešte väčší problém však meteorológovia vidia v rastúcej intenzite krátkodobých zrážok, ktoré sa prejavujú v prudkosti dažďov. "Významne sa zvyšujú predovšetkým intenzita päť- až 180-minútového dažďa," konštatujú. Tento trend je podľa nich dominantný najmä v miernych a polárnych šírkach severnej pologule, kde je rast teploty najrýchlejší.

 

Ďalším problémom je podľa meteorológov fakt, že úhrnné globálne zrážky nerastú tak rýchlo, ako sa v súvislosti s rastom obsahu vodnej pary v atmosfére čakalo. Dôsledkom je, že doposiaľ vlhké oblasti sa stávajú ešte vlhšími, a, naopak, suché ešte suchšími. "V oblasti miernych šírok sa to prejavuje napríklad aj v tom, že rastie podiel extrémne vysokých zrážok na ročnom úhrne," uzatvára SHMÚ.

 

Mimoriadne intenzívne dažde Slovensko zasiahli napríklad v stredu (6.6.), kedy na niektorých miestach počas niekoľkých hodín spadlo množstvo zrážok porovnateľné s celkovým úhrnom za mesiac jún. Vo viacerých lokalitách v Bratislave a okolí dosiahla vtedy intenzita krátkodobého dažďa aj viac ako 15 až 20 milimetrov zrážok za 15 minút. Na tomto území sa pritom takáto hodnota objaví len raz za desať až 20 rokov.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  pixabay.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok