Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Vakcína AstraZeneca
Vakcína AstraZeneca
06.04.2021 14:43 Koronavirus
Existuje spojitosť medzi vakcínami spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami? Predstaviteľ Európskej liekovej agentúry tvrdí, že áno
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.04.2021 14:43 Koronavirus

Existuje spojitosť medzi vakcínami spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami? Predstaviteľ Európskej liekovej agentúry tvrdí, že ánoPopredný úradník Európskej liekovej agentúry uviedol, že existuje súvislosť vakcíny AstraZeneca s krvnými zrazeninami. Zatiaľ však nevedia, čo túto reakciu spôsobuje.


Predstaviteľ Európskej liekovej agentúry údajne povedal novinám, že čoskoro bude vydané vyhlásenie k tejto otázke.  Povedal,  že existuje súvislosť medzi vakcínou AstraZeneca a zriedkavou formou krvnej zrazeniny. "Podľa môjho názoru to teraz môžeme povedať, je zrejmé, že existuje súvislosť s vakcínou. Stále však nevieme, čo spôsobuje túto reakciu,“ uviedol pre taliansky denník Il Messaggero šéf vakcín EMA Marco Cavaleri.

 

 

Európska lieková agentúra minulý týždeň uviedla, že očakáva vydanie „aktualizovaného odporúčania“ k vakcíne počas stretnutia bezpečnostného výboru, ktoré sa začína dnes a pokračuje až do piatku. Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko a Holandsko v poslednom čase až do rozhodnutia agentúry obmedzili očkovanie vakcínou anglicko-švédskej spoločnosti na staršie vekové skupiny, zatiaľ čo správy z Veľkej Británie z pondelka naznačujú, že Veľká Británia uvažuje o podobnom obmedzení. Britská výkonná riaditeľka Dr. June Raine však uviedla, že ešte nebolo rozhodnuté, a vyzvala ľudí, aby sa naďalej nechali očkovať. “O regulačných opatreniach zatiaľ nebolo rozhodnuté,” uviedla.

 

"Zdá sa, že tieto mozgové trombózy s nedostatkom krvných doštičiek sú hlavnou udalosťou prešetrovania. V najbližších hodinách si povieme, že spojenie existuje, ale musíme pochopiť, ako sa to deje,“ povedal Cavaleri. Podľa portálu independent.co.uk na otázku, či je pomer rizika a prínosu stále v prospech vakcíny, odpovedal „áno“, odpovedal však, že je potrebné skúmať účinky na rôzne vekové skupiny „podrobnejšie“"Bude potrebné vyvinúť starostlivé úsilie, aby sa zistilo, či je pomer rizika a prínosu vakcíny v prospech všetkých vekových skupín," dodal Cavaleri.

 

 

Podľa hodnotenia tlačovej agentúry Reuters úmrtia na koronavírus na celom svete v utorok prekročili hranicu 3 miliónov. Niekoľko európskych krajín zažíva tretiu vlnu vírusu, čo zvyšuje tlak na ich už aj tak slabnúce očkovacie programy.


Profesor Neil Ferguson londýnskej Imperial College, povedal pre BBC, že zrazeniny vyvolávajú otázky, či by sa mladí ľudia mali nechať zaočkovať. "Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že existuje zvlášť zriedkavé riziko spojené najmä s vakcínou AstraZeneca, ktoré však môže byť spojené s nižšou úrovňou iných vakcín, týchto neobvyklých krvných zrazenín s nízkym počtom krvných doštičiek. Zdá sa, že riziko súvisí s vekom, mohlo by to byť aj tak, že sa to týka konkrétne jedného pohlavia," povedal Ferguson.

 

 

Prečítajte si tiež: V Británii zaznamenali 30 prípadov krvných zrazenín, naďalej však odporúčajú používanie vakcíny AstraZeneca

 

Európsky regulačný orgán ešte minulý týždeň trval na tom, že „príčinná súvislosť s vakcínou nie je dokázaná“, a naďalej odporúčal, aby ľudia využili príležitosť dať sa zaočkovať.„Agentúra EMA je toho názoru, že výhody vakcíny AstraZeneca v prevencii proti Covid-19, s tým spojené riziko hospitalizácie a úmrtia, prevyšujú riziká vedľajších účinkov,“ uviedla agentúra vo vyhlásení zverejnenom 31. marca.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: theguardian.com/ BBC/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  reprofoto Youtube Jameel Institute & Rai/ web AstraZenecaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok