Testovaných na slovensku
11742
Infikovaných na slovensku
450
Infikovaných svetovo
1030424
Úmrtí svetovo
54241
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Juraj Bartoš
Juraj Bartoš
21.08.2017 12:15 Hudba
Excelentný hudobník Juraj Bartoš založil aj orchester Hot Serenaders
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.08.2017 12:15 Hudba

Excelentný hudobník Juraj Bartoš založil aj orchester Hot SerenadersBRATISLAVA – Excelentný hráč na trúbke, skladateľ a aranžér Juraj Bartoš už niekoľko rokov patrí medzi najvýraznejšie muzikantské osobnosti nielen doma, ale aj v zahraničí. Kritika vyzdvihuje jeho hudobnú mnohostrannosť, ktorá ho predurčila k tomu, aby bol kvalitným hudobníkom so zmyslom pre moderný džez, swing a vážnu hudbu.


V súčasnosti vedie orchester Bratislava Hot Serenaders. V utorok 22. augusta sa hudobník dožíva 50 rokov. Juraj Bartoš sa narodil 22. augusta 1967 v hlavnom meste Slovenska v Bratislave. Hudobné vzdelanie získal na Konzervatóriu v Bratislave (trúbka) v rokoch 1981-1986. Bratislavskú Vysokú školu múzických umení (VŠMU) absolvoval v rokoch 1986-1992 u profesora Kamila Roška. Hudobník spolupracoval s množstvom domácich a zahraničných súborov, orchestrov a jazzových formácií – Bratislavský Big Band, Gustav Brom Big Band, Lúčnica, Lungau Big Band, Nouvelle Couisine, Octet Ost, Veleband, Vienna Art Orchestra.

 

Bartoš je umeleckým vedúcim, aranžérom a trubkárom orchestra Bratislava Hot Serenaders a zakladajúcim členom súborov The Quartet a Hot House Quintet. Orchester Bratislava Hot Serenaders sa orientuje na rekonštrukciu starých nahrávok tanečnej hudby a napodobenie dobového interpretačného štýlu amerického jazzu a Hot & Sweet Music 20. a 30. rokov 20. storočia. Umelec zaranžoval viac ako 70 titulov pre toto hudobné teleso, ktorého nahrávky získali viacero ocenení. Okrem aranžovania džezovej hudby pre rôzne zoskupenia patrí k Bartošovým početným umeleckým aktivitám aj komponovanie (muzikály Cabaret a Sugar – Niekto to rád horúce), činnosť sidemana (člena) džezových súborov po celej Európe, štúdiového hráča a producenta.

 

Jeho umelecké nasmerovanie napokon dokresľuje zberateľská vášeň pre všetko, čo sa týka hudby, módy, designu a architektúry medzivojnových a vojnových rokov (1918-1945). Súbežne s aktivitami v džeze rozvinul hudobník od roku 1992 aj koncertnú činnosť v oblasti vážnej hudby. Ako sólista vystúpil s orchestrami Slovenská filharmónia (SF), Cappella Istropolitana, Komorní sólisti Bratislava, Pražský komorní orchestr a s mnohými ďalšími.

 

Juraja Bartoša pravidelne pozývajú viesť džezové semináre a kurzy (Jazzová dílna Praha 1999, od 2004 každoročne džezové kurzy v Rakúsku). V rokoch 2004-2005 vyučoval hru na trúbke na VŠMU. Za vynikajúce interpretačné výkony doma i v zahraničí získal v roku 2013 Juraj Bartoš Cenu Frica Kafendu. V roku 2016 bol umelec nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii rock, pop, džez.

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok