Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -3°
Biblia
TV program
Moje Netky
Juraj Bartoš
Juraj Bartoš
21.08.2017 12:15 Hudba
Excelentný hudobník Juraj Bartoš založil aj orchester Hot Serenaders
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.08.2017 12:15 Hudba

Excelentný hudobník Juraj Bartoš založil aj orchester Hot SerenadersBRATISLAVA – Excelentný hráč na trúbke, skladateľ a aranžér Juraj Bartoš už niekoľko rokov patrí medzi najvýraznejšie muzikantské osobnosti nielen doma, ale aj v zahraničí. Kritika vyzdvihuje jeho hudobnú mnohostrannosť, ktorá ho predurčila k tomu, aby bol kvalitným hudobníkom so zmyslom pre moderný džez, swing a vážnu hudbu.


V súčasnosti vedie orchester Bratislava Hot Serenaders. V utorok 22. augusta sa hudobník dožíva 50 rokov. Juraj Bartoš sa narodil 22. augusta 1967 v hlavnom meste Slovenska v Bratislave. Hudobné vzdelanie získal na Konzervatóriu v Bratislave (trúbka) v rokoch 1981-1986. Bratislavskú Vysokú školu múzických umení (VŠMU) absolvoval v rokoch 1986-1992 u profesora Kamila Roška. Hudobník spolupracoval s množstvom domácich a zahraničných súborov, orchestrov a jazzových formácií – Bratislavský Big Band, Gustav Brom Big Band, Lúčnica, Lungau Big Band, Nouvelle Couisine, Octet Ost, Veleband, Vienna Art Orchestra.

 

Bartoš je umeleckým vedúcim, aranžérom a trubkárom orchestra Bratislava Hot Serenaders a zakladajúcim členom súborov The Quartet a Hot House Quintet. Orchester Bratislava Hot Serenaders sa orientuje na rekonštrukciu starých nahrávok tanečnej hudby a napodobenie dobového interpretačného štýlu amerického jazzu a Hot & Sweet Music 20. a 30. rokov 20. storočia. Umelec zaranžoval viac ako 70 titulov pre toto hudobné teleso, ktorého nahrávky získali viacero ocenení. Okrem aranžovania džezovej hudby pre rôzne zoskupenia patrí k Bartošovým početným umeleckým aktivitám aj komponovanie (muzikály Cabaret a Sugar – Niekto to rád horúce), činnosť sidemana (člena) džezových súborov po celej Európe, štúdiového hráča a producenta.

 

Jeho umelecké nasmerovanie napokon dokresľuje zberateľská vášeň pre všetko, čo sa týka hudby, módy, designu a architektúry medzivojnových a vojnových rokov (1918-1945). Súbežne s aktivitami v džeze rozvinul hudobník od roku 1992 aj koncertnú činnosť v oblasti vážnej hudby. Ako sólista vystúpil s orchestrami Slovenská filharmónia (SF), Cappella Istropolitana, Komorní sólisti Bratislava, Pražský komorní orchestr a s mnohými ďalšími.

 

Juraja Bartoša pravidelne pozývajú viesť džezové semináre a kurzy (Jazzová dílna Praha 1999, od 2004 každoročne džezové kurzy v Rakúsku). V rokoch 2004-2005 vyučoval hru na trúbke na VŠMU. Za vynikajúce interpretačné výkony doma i v zahraničí získal v roku 2013 Juraj Bartoš Cenu Frica Kafendu. V roku 2016 bol umelec nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii rock, pop, džez.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok