Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Alexandr Lukašenko.
Alexandr Lukašenko.
07.10.2021 18:16 Zahraničie
Európsky parlament ide tvrdo po Lukašenkovi: sankcie a súd
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2021 18:16 Zahraničie

Európsky parlament ide tvrdo po Lukašenkovi: sankcie a súdBRUSEL/ŠTRASBURG - V novom uznesení spomínajú snahy bieloruského režimu poslať do EÚ čoraz viac migrantov a tým blok destabilizovať. EP rovnako navrhuje posilniť ekonomické sankcie voči krajine.


Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyjadril solidaritu s členskými krajinami EÚ postihnutými bieloruskými hybridnými útokmi a vyzval, aby režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka postavili pred súd.

 

V uznesení, za ktoré vo štvrtok hlasovalo 506 europoslancov, 29 bolo proti a 139 sa zdržalo, EP vyjadril silnú solidaritu s Litvou, Lotyšskom a Poľskom a aj s ďalšími krajinami EÚ, na ktoré sa nedávno zamerali pokusy bieloruského režimu nasmerovať značný počet utečencov k vonkajším hraniciam EÚ. Ide o stovky migrantov, ktorých zadržali pri pokuse o nelegálny prechod na územie EÚ, pričom známe sú aj prípady úmrtí migrantov.

 

K téme: Lukašenko zorganizuje v budúcom roku referendum o novej ústave. Odborníci nepredpovedajú nič dobré

 

Europoslanci zdôraznili, že nelegálne prechody migrantov do EÚ, ktoré riadia bieloruské štátne orgány a zároveň ich sprevádza dezinformačná kampaň, sú formou hybridnej vojny zameranej na zastrašovanie a destabilizáciu EÚ.

 

 

Zákonodarcovia ďalej uviedli, že inštitúcie EÚ aj členské štáty sa musia naliehavo vyrovnať s viacrozmernou krízou na bieloruských hraniciach, aby pomohli migrantom, ktorí tam zostali zablokovaní a poskytli im potrebnú podporu. EP v prijatom uznesení zdôraznil, že je potrebné zvážiť predloženie prípadu Bieloruska Medzinárodnému súdnemu dvoru v súvislosti so zločinmi spáchanými v masovom meradle voči občanom krajiny režimom nelegitímneho diktátora Aleksandra Lukašenka. Malo by to byť možné na základe porušení Chicagského dohovoru, Montrealského dohovoru a Dohovoru OSN proti mučeniu, ktorých sa dopustil súčasný bieloruský režim.

 

Prečítajte si tiež: Na východe Poľska vyhlásili výnimočný stav. Dôvodom sú migranti

 

Europoslanci opakovane odsúdili represie, mučenie a zlé zaobchádzanie s mierumilovným bieloruským ľudom, ku ktorým dochádza aj viac ako rok po vlaňajších protestoch po augustových prezidentských voľbách. Uznesenie EP vyjadruje ľútosť nad tým, že uložené ekonomické sankcie EÚ mali na Lukašenkov režim iba čiastočný vplyv. Poslanci preto vyzvali krajiny EÚ, aby ešte viac posilnili cielené ekonomické sankcie so zameraním na kľúčové bieloruské odvetvia a urýchlene pokročili s 5. balíkom sankcií voči bieloruským jednotlivcom a právnym subjektom zapojeným do represií voči vlastnému ľudu.

 

 

Poslanci rovnako vyzvali na jednoznačnú podporu bieloruskej demokratickej opozície pri organizovaní slobodných a spravodlivých volieb pod medzinárodným dohľadom. Odsúdili aj pokračujúcu podporu Lukašenkovým brutálnym zásahom voči bieloruskému ľudu zo strany Ruska a jeho zapájanie sa do hybridnej vojny proti EÚ.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok