Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prebieha posilnenie obrany dovozu
Prebieha posilnenie obrany dovozu
08.03.2021 10:53 Ekonomika
Európska únia posilňuje obranu voči dovozu nebezpečného či nelegálneho tovaru
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2021 10:53 Ekonomika

Európska únia posilňuje obranu voči dovozu nebezpečného či nelegálneho tovaruEURÓPSKA ÚNIA - Už aj poštové služby a expresní leteckí prepravcovia sa od 15. marca 2021 musia pripojiť na kontrolný systém pre dovoz Import Control System.


Európska únia sa snaží posilniť obranu voči dovozu nebezpečného či nelegálneho tovaru na jej územie.

 

 

Colné orgány musia ešte pred príchodom zásielok na hranice únie o nich dostať všetky potrebné údaje. Martina Rybanská, hovorkyňa finančnej správy, objasnila, že celoeurópsky systém ICS2 začne fungovať už od budúceho týždňa. 

Zhromažďovať a analyzovať sa tam budú všetky údaje o tovare ešte predtým, ako príde na hranice EÚ. Colné orgány, vrátane finančnej správy budú môcť preveriť, či zásielky prichádzajúce z tretích krajín nepredstavujú bezpečnostné a ochranné riziko.

 

Bude tak jednoduchšie identifikovať napríklad dovoz zbraní, výbušnín, tovaru dvojakého použitia, biologického, chemického, rádiologického čí nukleárneho materiálu.

 

Ako to bude fungovať


Obchodníci a prepravcovia sa budú na systém pripájať v troch fázach. V prvej sú poštové služby a expresné spoločnosti v oblasti leteckej dopravy. Analýza takto môže pomôcť objaviť napríklad úkryt improvizovaného výbušného zariadenia či zápalného zariadenia v prepravovanom tovare ešte pred naložením tovaru do dopravného prostriedku v treťom štáte.

 

 

Expresným dopravcom a poštovým operátorom so sídlom v EÚ sa rušia výnimky na podávanie predbežných colných vyhlásení.  Prepravcom dokonca môže byť náklad na hraniciach EÚ pozastavený, ak nepripravia aktualizáciu IT systémov a neprispôsobia svoje obchodné procesy. Môže im byť udelená i sankcia. 

 

Zaslanie bezpečnostných údajov o tovare ešte pred jeho vstupom na územie EÚ má zaistiť jeho rýchle a efektívne preclenie.

 

Ďalšia fáza nasleduje od 1. marca 2023. K systému sa bude musieť pripojiť aj všeobecná letecká nákladná doprava.

 

 

Tretia fáza príde od 1. marca 2024. Zahrnutá je v nej železničná, cestná a námorná doprava.

 

 

 

Súvisiaci článok: Európska únia čoskoro začne právne kroky proti Veľkej Britániireklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok