Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Liek Lagevrio.
Liek Lagevrio.
19.11.2021 17:38 Koronavirus
Európska lieková agentúra schválila liek proti ochoreniu COVID-19
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2021 17:38 Koronavirus

Európska lieková agentúra schválila liek proti ochoreniu COVID-19AMSTERDAM - Súhlas na núdzové použitie dostal liek Lagevrio, dostupný vo forme orálne podávaných kapsúl, ktorý je známy aj pod označeniami molnupiravir alebo MK4482.


Európska lieková agentúra (EMA) schválila na núdzové použitie antivirotikum od spoločnosti MSD. Zároveň dnes oznámila, že začala skúmať podobné liečivo od spoločnosti Pfizer, informovala agentúra AFP. "Liek (od spoločnosti MSD-Merck Sharp & Dohme), ktorý v súčasnosti nie je v EÚ schválený, sa môže používať na liečbu dospelých pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebujú doplnkový kyslík a u ktorých existuje zvýšené riziko ťažkého priebehu COVID-19," uviedli v piatkovom vyhlásení EMA.

 

 

Agentúra odporúča, aby liek Lagevrio aplikovali čo najskôr po diagnostikovaní ochorenia a do 5 dní od nástupu symptómov ochorenia. Pacient by ho mal užívať 2-krát denne po dobu 5 dníOdporúčanie EMA vychádza z analýzy dostupných dát, ktoré sa týkajú kvality liečiva a výsledkov už ukončených alebo pokračujúcich klinických štúdií, píšu vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke liekovej agentúry so sídlom v Amsterdame. Pri užívaní lieku zaznamenali len mierne alebo stredne závažné vedľajšie účinky v podobe hnačky, nevoľnosti, závratov a bolenia hlavy. Liek neodporúčajú užívať tehotným ženám.

 

Prečítajte si tiež: Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir od Mercku

 

 

Na základe piatkového odporúčania EMA môžu jednotlivé členské štáty EÚ vydať vlastné usmernenia o užívaní Lagevria. Detailnejší a komplexnejší proces, ktorého výsledkom môže byť štandardné schválenie lieku pre trh EÚ, bude ďalej pokračovať.

 

 

EMA okrem toho oznámila, že začala vyhodnocovať dostupné údaje týkajúce sa iného perorálneho antivirotika od spoločnosti Pfizer s názvom Paxlovid (PF-07321332/ritonavir), ktorý obmedzuje množenie vírusu v ľudskom tele a môže podľa predbežných výsledkov klinických testov výrazne znižovať riziko hospitalizácie a úmrtí pacientov s COVID-19.

 

Možno vás zaujme: EMA začala posudzovať antivirotikum proti Covid-19, ktoré zmierňuje príznaky ochorenia

 

Výsledkom tohto prehodnocovania by mohol byť, rovnako ako v prípade lieku od MSD, súhlas s núdzovým použitím Paxlovidu v jednotlivých členských krajinách, a to ešte pred jeho oficiálnym plnohodnotným schválením pre trh EÚ. Priebežný hodnotiaci proces naplno rozbehnú od budúceho týždňa. EMA zdôraznila, že chce vyjsť v tomto smere v ústrety tým štátom, ktoré majú záujem o použitie antivirotika od Pfizeru, "v čo najkratšom časovom horizonte".

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok