Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Luník IX.
Luník IX.
24.11.2021 12:47 Zahraničie
Europoslanci odsúdili diskrimináciu Rómov v EÚ
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2021 12:47 Zahraničie

Europoslanci odsúdili diskrimináciu Rómov v EÚBRUSEL/ŠTRASBURG - Väčšina poslancov v rámci utorkovej rozpravy v Štrasburgu vyzvala na zastavenie kriminalizácie rómskeho obyvateľstva a kritizovala nedostatok systémových riešení zdôrazňujúc, že iba dobré úmysly na papieri nestačia.


Poslanci Európskeho parlamentu (EP) skritizovali pretrvávajúcu diskrimináciu rómskeho obyvateľstva v členských krajinách EÚ. Stalo sa tak viac ako rok po tom, ako Europarlament odsúdil protirómske zmýšľanie v Únii.

 

 

Zákonodarcovia sa zamerali na konkrétne príklady policajnej brutality, pochybenia či použitia neprimeranej sily, ako to bolo napríklad v júni v českých Tepliciach v prípade smrti Stanislava Tomáša – ktorému policajti po zadržaní kľačali na krku, policajnej razii v Moldave nad Bodvou z roku 2013 a následného stíhania jej obetí na Slovensku, či tohtoročnej októbrovej streľby na unikajúce ukradnuté auto v Aténach, ktorá sa skončila smrťou 18-ročného Nikosa Sampanisa.

 

Prečítajte si tiež: Joe Biden pozval Slovensko na demokratický summit. Rusov či Maďarov nezavolal

 

Časť poslancov však vyjadrila polícii podporu argumentujúc, že Rómovia sa odmietajú integrovať do väčšinovej spoločnosti. Na rozprave sa okrem poslancov zúčastnili aj slovinský minister zahraničných vecí Anže Logar vystupujúci v mene predsedníctva v Rade EÚ a eurokomisárka pre rovnosť Helena DalliováIch vyjadrenia sa zamerali na Nový strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov, odporúčania Rady EÚ z roku 2021 v oblasti boja proti diskriminácii Rómov a úsilie súvisiace s týmito iniciatívami.

 

 

Dalliová zároveň upozornila na prípravu legislatívneho rámca Európskej komisie týkajúceho sa spoločných noriem pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, ktorý by mali predložiť do konca roka 2022. Nová právna úprava by týmto subjektom umožnila efektívnejšie realizovať úlohy, ktoré im vyplývajú z legislatívy EÚ, bez ohľadu na rôznorodosť vnútroštátnych právnych rámcov a s nimi súvisiace odlišnosti týkajúce sa nezávislosti, zdrojov či kompetencií v jednotlivých krajinách.

 

Možno vás zaujme: Nedostatok sezónnych pracovníkov by mohli vyriešiť Rómovia bez práce

 

Podľa zistení Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) z roku 2020 sú Rómovia v EÚ vystavovaní diskriminácii zo strany policajných zložiek. Rómska komunita však zároveň trpí chudobou, čelí neprimeraným životným podmienkam, zlému zdravotnému stavu, vylúčeniu z pracovného trhu a obťažovaniu. EP v nelegislatívnom uznesení zo septembra 2020 odsúdil sociálne vylúčenie Rómov a protirómske zmýšľanie, ktoré sú zodpovedné za neprimeranú kriminalizáciu rómskeho obyvateľstva. Poslanci počas nedávnej rozpravy na pôde Výboru EP pre občianske slobody vyzvali Európsku komisiu a členské štáty na predloženie legislatívnych návrhov a konkrétnych opatrení, ktoré by mali zabrániť diskriminácii a zaistiť obetiam spravodlivosť. Požadovali tiež, aby EÚ kládla väčší dôraz na boj proti nenávistným prejavom.

 

 

Správa prišla po to, ako europoslanci navštívili rómske osady na Slovensku. Delegáciu viedla Lucia Ďuriš Nicholsonová. Navštívili tiež rómske osady v Drienovci, Dobšinej a v Trebišove, ako aj košické sídlisko Luník IX. Europoslanec Manuel Pizarro z Portugalska po návšteve vyhlásil, že sa hanbí za to, čo videl. Delegácia prisľúbila, že sa bude snažiť zlepšiť čerpanie eurofondov s cieľom riešiť rómsku otázku. Vyjadrili sa, že ak sa vládam podarí zlepšiť situáciu v rómskych komunikátch, zlepší sa tiež situácia v majorite, ktorá pri nich žije. 

 

K téme: Europoslanci navštívili rómske osady. Zostali zahanbení!

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok