Testovaných na slovensku
188235
Infikovaných na slovensku
1528
Infikovaných svetovo
6982964
Úmrtí svetovo
402273
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. jún. 2020Róbert
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.11.2018 17:23 Zahraničie
Europoslanci navrhli mechanizmus EÚ na ochranu demokracie a právneho štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.11.2018 17:23 Zahraničie

Europoslanci navrhli mechanizmus EÚ na ochranu demokracie a právneho štátuBRUSEL - Európska únia potrebuje komplexný, trvalý a objektívny mechanizmus na ochranu demokracie, právneho štátu a základných práv.


Zhodli sa na tom v stredu v Štrasburgu poslanci Európskeho parlamentu (EP). V prijatom nelegislatívnom uznesení poslanci vyjadrili poľutovanie nad tým, že Európska komisia doteraz nepredložila legislatívny návrh na vytvorenie takého mechanizmu, hoci europarlament to požaduje už od októbra 2016.

 

Odvtedy EP pristúpil k bezprecedentnému kroku, keď vyzval Radu EÚ (členské štáty), aby aktivovala článok 7 Zmluvy o EÚ proti Maďarsku z dôvodov jasného rizika závažného porušenia základných hodnôt EÚ. Európska komisia spustila podobnú iniciatívu v súvislosti s Poľskom a tiež požiadala o začatie právneho konania podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy.

 

Poslanci v pléne vyzvali Radu, aby "sa riadne zhostila" svojej inštitucionálnej úlohy v oboch prebiehajúcich postupoch, aby okamžite informovala EP o všetkých fázach postupu a pozvala zástupcov europarlamentu, aby Rade predložili svoje odôvodnené stanovisko v súvislosti s konaním voči Maďarsku.

 

Členovia zákonodarného zboru zároveň poukázali aj na rastúce obavy týkajúce sa stavu demokracie a právneho štátu na Malte, na Slovensku a v Rumunsku. Rovnako upozornili na vysoký počet konaní súvisiacich s porušením právnych predpisov EÚ proti niekoľkým členským štátom v oblasti spravodlivosti, základných práv a občianstva.

 

Parlament upozornil, že ohrozovanie právneho štátu a demokracie naprieč krajinami EÚ predstavuje riziko pre slobodu, bezpečnosť a spravodlivosť a môže spochybniť legitimitu vonkajšej činnosti EÚ, najmä vo vzťahu k jej politike rozširovania a susedstva.

 

Mechanizmus na ochranu demokracie, právneho štátu a základných práv, ktorý navrhuje Európsky parlament, by bol založený na každoročnom hodnotení členských krajín založenom na dôkazoch o dodržiavaní hodnôt zakotvených v článku 2 Zmluvy o EÚ. Každoročné hodnotenie by obsahovalo súbor špecifických odporúčaní pre jednotlivé krajiny, podobne ako to platí v prípade hospodárskych politík EÚ.

 

Uznesenie tiež vyzýva eurokomisiu, aby zvážila prepojenie tohto nového nástroja s návrhom nariadenia o ochrane rozpočtu Únie v prípade nedostatkov v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu v členských štátoch.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok