Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Americký denník poukazuje na údajnú neschopnosť európskych bezpečnostných zložiek
Americký denník poukazuje na údajnú neschopnosť európskych bezpečnostných zložiek
12.06.2017 08:54 Zahraničie
Európa mrhá šancami predísť teroristickým útokom, tvrdí americký denník
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2017 08:54 Zahraničie

Európa mrhá šancami predísť teroristickým útokom, tvrdí americký denníkWASHINGTON - Teroristické útoky v Európe majú jeden spoločný a krutý znak - nevyužité šance odchytiť podozrivých teroristov vopred, píše renomovaný americký denník Los Angeles Times.


Noviny zdôrazňujú, že väčšina páchateľov nedávnych útokov v Európe bola polícii známa už z minulosti a existovala teda možnosť útokom predísť. Bol to aj prípad posledného incidentu v Londýne, keď boli dvaja z troch útočníkov polícii známi svojimi extrémistickými tendenciami.

 

"V momente, keď sa v historických a rušných mestách v Európe objavia prvé, ešte neúplné správy o teroristickom útoku, zachváti vyšetrovateľov, ktorí strávili dni a noci preosievaním desiatok tisíc potenciálnych bezpečnostných hrozieb, pocit hrôzy," napísali noviny.

 

Vyšetrovatelia a polícia sa v tej chvíli podľa Los Angeles Times obávajú, či nie je páchateľom niekto, kto im bol už v minulosti podozrivý, no pre nedostatok dôkazov nemohli nič urobiť. Denník priznáva, že sledovanie podozrivých a odvrátenie útoku sa stáva čoraz náročnejším.

 

Po prvé, zoznam podozrivých je v Európe nesmierne rozsiahly a často nie je jasné, kto predstavuje najväčšiu či reálnu hrozbu - a sledovanie mnohých alebo všetkých je finančne aj personálne náročné. Len britské bezpečnostné sily sa zaujímajú o 23.000 jedincov, vo Francúzsku je na zozname 17.000 ľudí.

 

Po druhé, útočníci v súčasnosti často konajú sami a používajú jednoduché a nenápadné prostriedky, čo sťažuje spravodajským službám ich sledovanie.

 

"Hrozba zostáva zväčša nepredvídateľná. Máme do činenia s jedincami, ktorí konajú improvizovaným spôsobom - používajúc veľmi nesofistikované zbrane ako autá, nože, čokoľvek. Nekomunikujú s organizáciami ani bojovníkmi v zahraničí, alebo to robia na poslednú chvíľu zašifrovanými správami," vysvetlil predseda európskeho Strediska pre analýzu terorizmu Jean-Charles Brisard s tým, že 24-hodinové sledovanie jedného človeka si vyžaduje až 30 agentov.

 

Podľa Los Angeles Times existuje v súčasnosti v západných demokraciách aj ďalšia komplikácia v boji proti terorizmu: obavy z porušenia náboženských a občianskych slobôd, ktoré obmedzujú zásahy v prípade "len" podozrenia. "Za takýchto podmienok je bez dôkazu o zločine alebo špecifických plánoch spáchať zločin náročné konať proti potenciálnemu teroristovi," napísali noviny.

 

Európa má podľa analytikov nedostatky aj v cezhraničnej bezpečnostnej spolupráci, čo dokázal aj prípad Anisa Amriho, útočníka na vianočných trhoch v Nemecku, keď zostali nepovšimnuté varovania marockej spravodajskej služby. Los Angeles Times zdôraznili, že slabá spolupráca spôsobuje problémy najmä v súčasnosti, keď sa viacerí Európania zaujímajú o radikálne skupiny na Blízkom východe. Nie vždy je jasné, kto tam odišiel a vrátil späť.

 

Podľa údajov nemeckej spravodajskej služby odišlo k Islamskému štátu (IS) v Iraku a Sýrii takmer 920 občanov a približne jedna tretina sa vrátila späť do Nemecka. Vo Francúzsku je tento pomer 840 ku 140.

 

"Niektorí potenciálni útočníci, vedomí si toho, že sú sledovaní, vedia, že ak sa budú rok-dva vyhýbať problémom, budú zo zoznamu sledovaných vyradení," upozornil denník na záver na ďalší problém.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok