Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.08.2018 06:32 Zahraničie
Eurokomisia vyzvala Ryanair, aby rešpektoval pracovné právo krajín EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2018 06:32 Zahraničie

Eurokomisia vyzvala Ryanair, aby rešpektoval pracovné právo krajín EÚBRUSEL - Európska komisia (EK) v stredu uviedla, že belgické pracovné právo sa vzťahuje aj na zamestnancov leteckej spoločnosti Ryanair, ktorí majú pobyt v Belgicku.


Upozornenie z exekutívy EÚ prišlo dva dni predtým, ako piloti tejto spoločnosti z Belgicka, Írska, Nemecka, Švédska a najnovšie už aj z Holandska vstúpia do štrajku, ktoré znamená zrušenie desiatok letov. Posledný väčší štrajk zamestnancov Ryanairu bol 25. a 26. júla, keď za touto formou protestov bol palubný personál z Belgicka, Portugalska, Španielska a Talianska.

 

Národné centrum zamestnancov (CNE), jedna z najväčších odborových centrál v Belgicku, v tejto súvislosti upozornilo EK na hrozby zo strany vedenia írskej spoločnosti, ktorým boli vystavení členovia palubného personálu niekoľko dní pred štrajkom. CNE zaslalo oficiálne listy belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi, šéfovi eurokomisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a eurokomisárke pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Marianne Thyssenovej a požiadalo ich, aby zareagovali v rámci svojich kompetencií a zaistili presadzovanie existujúcich právnych predpisov aj v spoločnosti Ryanair.

 

Eurokomisárka Thyssenová v odpovedi pre CNE, ktorú zaslala aj majiteľovi spoločnosti Ryanair Michaelovi O'Learymu, upozornila na európsku legislatívu s odkazom na uplatniteľnosť pracovného práva. V praxi to podľa jej slov znamená, že pri ochrane pracovníkov sa nemožno odchýliť od práva krajiny, v ktorej zamestnanec zvyčajne pracuje.

 

Komisárka vo svojej odpovedi spresnila, že exekutíva EÚ podporuje sociálny dialóg a sociálnych partnerov s rešpektovaním ich autonómie a práva na kolektívne konanie, čo znamená aj právo na štrajk. Thyssenová vyzvala zástupcov manažmentu nízkonákladovej leteckej spoločnosti a jej pracovníkov, aby vyriešili svoje rozdiely "pri plnom rešpektovaní vnútroštátneho práva a únijného práva, na základe sociálneho dialógu".

 

Belgickí odborári však naznačili, že dialóg s vedením Ryanairu je zbytočný, lebo manažment firmy nechce uplatňovať platné predpisy.

Na výzvu CNE a Belgického združenia palubného personálu (BeCA) budú v piatok (10.8.) belgickí piloti štrajkovať. Štrajky ich kolegov sa v ten istý deň uskutočnia aj vo Švédsku, Írsku a Nemecku a v stredu svoju účasť na štrajku potvrdili aj piloti z Holandska, ktorých zastupuje Zväz holandských pilotov (VNV).

 

Holandských odborárov nahnevalo rozhodnutie spoločnosti Ryanair prijať predbežné právne opatrenia, aby zabránila štrajkom uprostred letnej sezóny, aj keď piloti z Holandska ešte neboli rozhodnutí zúčastniť sa na štrajku 10. augusta. Podľa predstaviteľov VNV ide o útok na holandské pracovné právo.

 

Štrajk pilotov znamená, že Ryanair 10. augusta ruší 250 letov z celkového počtu 2400 piatkových letov. Najviac letov bolo zrušených v Belgicku - 26 na bruselskom letisku Zaventem a 82 na letisku v Charleroi.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok