Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.03.2017 14:01 Zahraničie
Eurokomisia predstavila plán EÚ na boj proti užívaniu a obchodovaniu s drogami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.03.2017 14:01 Zahraničie

Eurokomisia predstavila plán EÚ na boj proti užívaniu a obchodovaniu s drogamiBRUSEL – Nový trojročný plán na boj proti užívaniu a pašovaniu drog dnes predstavila Európska komisia (EK). Dôraz kladie na prevenciu, mládež a odhaľovanie prepojenia medzi obchodom s drogami a organizovaným zločinom. Plán podlieha schváleniu europarlamentom a členskými štátmi.


"Užívanie drog je naďalej veľkou priamou aj nepriamou výzvou, ktorá priamo i nepriamo ovplyvňuje život miliónov ľudí v Európe aj v celom svete. Ľudská, spoločenská a ekonomická cena drogovej závislosti je veľmi vysoká. Na neustále sa vyvíjajúcom drogovom trhu je potrebné spoločné úsilie na úrovni členských štátov i Európskej únie, aby sme obmedzili užívanie drog," vyhlásil eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos.

 

Plán EK si kladie za cieľ znížiť dopyt po drogách používaním informačných technológií na prevenciu, ktorá bude zameraná na mládež. Drogovo závislým chce pomôcť s nežiaducimi spoločenskými a zdravotnými dôsledkami užívania drog.

 

EK mieni rozšíriť zoznam drog o nové psychoaktívne látky a používať pri trestaní drogových deliktov alternatívne tresty. Chce sa sústrediť na boj proti nelegálnemu pestovaniu rastlín používaných na výrobu drog a vyhodnotiť, ako sa osvedčili v praxi rôzne prístupy k marihuane, ktorá je v niektorých členských štátoch povolená.

 

Plán odporúča dôkladnejšie pátrať po možných prepojeniach medzi pašerákmi drog a organizovaným zločinom, najmä v súvislosti s financovaním terorizmu, prevádzačstvom migrantov a obchodom s bielym mäsom. Pri potieraní drogovej trestnej činnosti chce EÚ prehĺbiť spoluprácu na európskej i medzinárodnej úrovni.

 

Pri vytváraní nového plánu vychádzala EK z doterajších poznatkov získaných pri uplatňovaní drogovej stratégie EÚ na roky 2013-2020. V EÚ je približne 88 miliónov ľudí, ktorí počas svojho života vyskúšali nelegálne drogy, podľa EK najčastejšie kokaín alebo pervitín. Občania EÚ ročne minú na drogy na základe odhadov EK až 24 miliárd eur. Podľa Europolu je viac ako tretina zločineckých skupín v EÚ zapojená do drogového biznisu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok