Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.12.2018 22:14 Ekonomika
EÚ zakročila na pôde WTO proti núteným transferom technológií v Číne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.12.2018 22:14 Ekonomika

EÚ zakročila na pôde WTO proti núteným transferom technológií v ČíneBRUSEL - Európska únia vo štvrtok v Svetovej obchodnej organizácii (WTO) napadla systémové opatrenia Číny, ktorými núti európske spoločnosti k tomu, aby jej ako podmienku možnosti podnikať v tejto krajine poskytli svoje citlivé technológie a know-how.


Európska komisia (EK) pri tejto príležitosti upozornila, že najnovšie právne kroky sú pokračovaním konania, ktoré EÚ iniciovala už v júni tohto roku.

 

Únia týmto krokom výrazne rozširuje a prehlbuje rozsah svojho konania v rámci WTO zameraného proti čínskym opatreniam, ktorými krajina núti európske spoločnosti k transferom technológií. Tento krok bol prijatý v nadväznosti na ďalšie zistenia týkajúce sa nezlučiteľnosti čínskych opatrení v oblasti schvaľovania investícií a ochrany práv duševného vlastníctva zahraničných spoločností s mnohostrannými pravidlami, na ktorých funguje Svetová obchodná organizácia.

 

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v správe pre médiá uviedla, že nie je možné tolerovať fakt, že spoločnosti z EÚ sú nútené poskytovať cenné technológie výmenou za to, že im je dovolené investovať v Číne. "Je to v jasnom rozpore s pravidlami, ktoré sa Čína sama zaviazala dodržiavať, keď vstúpila do WTO. Dnes proti tejto nezákonnej praktike predkladáme rozsiahlejšie, systémovejšie právne námietky, pretože veríme, že ide o zásadnú problematiku, ktorá má dosah na európske spoločnosti podnikajúce v Číne," oznámila Malmströmová. Podľa jej slov ide o záležitosť, ktorá sa môže, a mala by sa, riešiť na medzinárodnej, mnohostrannej úrovni.

 

Čína oznámila, že uvalí odvetné clá na tovary z USA v hodnote 60 mld. USD

 

Vo svojej revidovanej žiadosti adresovanej WTO EÚ napadla čínske zákony, ktoré upravujú schvaľovanie investícií smerujúcich do oblasti elektrických vozidiel (vozidlá poháňané novými druhmi energie) a biotechnológií (osivá) a tiež schvaľovanie spoločných podnikov v najrôznejších odvetviach.

 

Týmito zákonmi podľa Bruselu Čína zahraničným spoločnostiam pôsobiacim v tejto krajine ukladá výkonnostné požiadavky a obmedzuje hospodársku a zmluvnú slobodu zahraničných spoločností v oblasti investícií a transferov technológií.

 

Takzvané výkonnostné požiadavky nútia alebo podnecujú európske spoločnosti k tomu, aby svoje technológie prevádzali na spoločné podniky s čínskymi partnermi, výmenou za čo im čínske orgány udelia potrebné administratívne povolenia. Zahraničné spoločnosti zároveň musia svoje výskumné a vývojové činnosti realizovať na území Číny.

 

Komisia upozornila, že v čase, keď Čína vstúpila do WTO, zaviazala sa, že nebude udeľovanie investičných povolení podmieňovať výkonnostnými požiadavkami, a že zachová zmluvnú slobodu spoločností v Číne, najmä v súvislosti s investíciami a transfermi technológií.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok