Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.09.2016 16:12 Ekonomika
EÚ stojí pred veľkou témou uspokojiť agrovýrobcov aj obchodné reťazce
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.09.2016 16:12 Ekonomika

EÚ stojí pred veľkou témou uspokojiť agrovýrobcov aj obchodné reťazceBRUSEL - V oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky a obchodnej politiky EÚ je mnoho spoločných prienikov. Inštitúcie EÚ chcú lepšie chrániť európskych poľnohospodárov v rámci globálnych obchodných dohôd, znižovať obchodné straty v agrosektore spôsobené prírodnými živlami alebo politickou situáciou (potravinové embargo), či presadzovať záujmy lokálnych výrobcov zemepisnou ochranou ich výrobkov. Do tejto oblasti spadá aj snaha regulovať vzťahy medzi výrobcami a potravinovými reťazcami, ktoré agrosektor obviňuje z nekalých praktík.


Nekalé praktiky v potravinovom dodávateľskom reťazci sú veľkou témou, tak na rokovaniach ministrov poľnohospodárstva v rámci Rady EÚ pre poľnohospodárstvo, ako aj pre poslancov Európskeho parlamentu (EP) združených vo Výbore po poľnohospodárstvo (AGRI).

 

Aj Rada aj EP sa snažia upravovať plány Európskej komisie v agrorezorte, ktoré sa týkajú tejto otázky a prichádzajú z vlastnými iniciatívami. Rada okrem toho pri hlasovaní musí nájsť konsenzus medzi jednotlivými členskými štátmi, čo je úlohou predsedajúcej krajiny v Rade EÚ. Tou je teraz Slovensko.

 

Naposledy v júni tohto roku europoslanci v spoločnom uznesení vyzvali Európsku komisiu, aby predložila konkrétne návrhy na boj proti nekalým obchodným praktikám v potravinovom dodávateľskom reťazci so zámerom zaistiť farmárom spravodlivú odmenu za ich produkty a zabezpečiť spotrebiteľom širší výber produktov.

 

Cieľom nových opatrení zo strany exekutívy EÚ by mali byť poctivé a transparentné obchodné vzťahy medzi poľnohospodármi a farmármi na jednej strane a dodávateľmi a distribútormi potravín na strane druhej.

 

Podľa stanoviska EP takýto férový obchod povedie k zníženiu nadvýroby, ktorá stláča ceny produktov nadol a k menšiemu plytvaniu s potravinami.

 

Europoslanci začiatkom júna jasne zdôraznili, že predaj poľnohospodárskych produktov za cenu, ktorá je nižšia než výrobné náklady, je neúnosný. Zároveň upozornili, že zneužívanie základných potravín, ako sú mliečne výrobky, ovocie a zelenina, ako najstratovejších položiek slúžiacich na prilákanie spotrebiteľov k veľkým maloobchodníkom, ohrozuje dlhodobú udržateľnosť poľnohospodárskej produkcie v Európe.

 

V tomto súboji - medzi farmármi a veľkoobchodníkmi používajúcimi nekalé praktiky, sú podľa poslancov najzraniteľnejšie malé a stredné podniky a drobní farmári. Tí totiž majú iba slabú vyjednávaciu pozíciu pri rokovaniach s reťazcami, a sú neraz nútení predávať svoje produkty so stratou. Napríklad, keď sú donútení znášať náklady znižovania cien a rôznych zliav v supermarketoch.

 

Aj preto europarlament, ako spolurozhodovací orgán EÚ, tlačí na Európsku komisiu, aby prekonala súčasné dobrovoľné samoregulačné štádium boja proti nekalým obchodným praktikám a prijala "tvrdšie" donucovacie nástroje, ktoré by viac zohľadnili záujmy poľnohospodárov a ktoré by zaistili jasné mechanizmy riešenia sporov.

 

Komisia by teda mala prijať novú rámcovú úpravu platnú pre všetky štáty EÚ pre obmedzenie nekalých obchodných praktík a zabezpečenie spravodlivých podmienok predaja agrovýrobkov.

V uznesení poslancov EP sa spresňuje, že medzi nekalé obchodné praktiky patria: oneskorené platby, obmedzenia prístupu na trh, jednostranné alebo retroaktívne zmeny zmlúv, náhle a neodôvodnené zrušenie zmlúv, nespravodlivý prevod obchodného rizika, či presun nákladov na prepravu a skladovanie na dodávateľov.

 

Na úrovni EÚ už existuje legislatíva, ktorá sa zaoberá nekalými obchodnými praktikami medzi obchodníkmi a spotrebiteľmi, ale nebola prijatá podobná smernica na boj proti nekalým obchodným pravidlám medzi rôznymi operátormi v potravinovom dodávateľskom reťazci.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok