Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.12.2017 12:02 Ekonomika
EÚ prestáva byť perspektívna pre uhlie, lídri sa sústreďujú na obnoviteľné zdroje energie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2017 12:02 Ekonomika

EÚ prestáva byť perspektívna pre uhlie, lídri sa sústreďujú na obnoviteľné zdroje energieBRUSEL - Ministri energetiky z členských krajín EÚ sa na svojom pondelňajšom zasadnutí v Bruseli venujú aj smernici o podpore výroby energie z obnoviteľných zdrojov.


S cieľom znižovať uhlíkové emisie. Tie zapríčiňuje predovšetkým spotreba uhlia, ktorá však podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) v poslednom desaťročí stagnuje a veľké svetové ekonomiky od uhlia upúšťajú.

 

Belgická televízna stanica RTBF pripomenula, že francúzsky prezident Emmanuel Macron dal v nedeľu (17.12.) verejný záväzok, že Francúzsko v najbližších piatich rokoch (do roku 2022) zatvorí všetky svoje tepelné elektrárne na uhlie. Tie v súčasnosti zaisťujú v krajine 5 % výroby energie, na rozdiel od jadrových elektrární, ktoré vyrobia 70 % energie. Jadrové elektrárne, ktoré neprodukujú emisie C02, chce Macron podporovať rovnako, ako aj obnoviteľné zdroje energie, ktoré zaistia prechod na bezuhlíkové hospodárstvo.

 

Podľa pondelňajších údajov IEA, ktoré uviedla tlačová agentúra Reuters, celosvetový dopyt po uhlí v priebehu nasledujúcich piatich rokov porastie iba o 0,5 % ročne. Dôvodom je hlavne nižšia spotreba uhlia v Číne. Agentúra vo svojej výročnej správe o uhlí pripomenula, že globálna spotreba uhlia v roku 2016 sa znížila o 1,9 % na 5357 miliárd ton ročne. Dôvodom boli nízke ceny zemného plynu, nárast obnoviteľných zdrojov energie a pokrok v oblasti energetickej účinnosti.

 

Podľa IEA celosvetový dopyt po uhlí by mal zaznamenať mierny 0,5-% rast a v roku 2022 produkciu vo výške 5534 miliárd ton. Čo je len mierny posun voči súčasnej úrovni a čo zároveň znamená, že spotreba uhlia stagnuje už desať rokov. Prognózy IEA naznačujú najprudší pokles spotreby uhlia v Európe, Spojených štátoch a Číne, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom uhlia a ktorá začala masívne investovať do čistoty ovzdušia. Naopak, viac uhlia spotrebujú ekonomiky v juhovýchodnej Ázii - India, Pakistan a Bangladéš. 

 

V Európskej únii sú vyhliadky pre uhlie "bezútešné", uvádza IEA. Aj naďalej najväčšími spotrebiteľmi budú Poľsko a Nemecko, s vyše polovicou spotreby v celej Únii. Predpokladá sa, že spotreba uhlia v EÚ v roku 2022 klesne na 293 miliónov ton. V celosvetovom meradle by v roku 2022 malo uhlie tvoriť 26 % z celkového energetického mixu - mierny prepad voči roku 2016, keď uhlie vo svete zaistilo 27 % výroby energie.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok