Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.11.2015 14:05 Ekonomika
EÚ navrhla rozsiahle zmeny v pravidlách prospektov cenných papierov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.11.2015 14:05 Ekonomika

EÚ navrhla rozsiahle zmeny v pravidlách prospektov cenných papierovBRUSEL - Európska komisia (EK) dnes v rámci akčného plánu pre úniu kapitálových trhov navrhla prepracovanie pravidiel, ktoré umožňujú spoločnostiam získavať peniaze na verejných trhoch či prostredníctvom verejnej ponuky s potenciálnymi investormi.


Dnes navrhnuté pravidlá prospektov cenných papierov umožnia investorom prijímať kvalifikované investičné rozhodnutia, zjednodušia pravidlá pre firmy, ktoré chcú vydať akcie alebo dlh a podporia cezhraničné investície v rámci jednotného trhu.

 

Komisia tvrdí, že vďaka novým pravidlám malé a stredné podniky (MSP) v EÚ budú ľahšie získavať finančné prostriedky pri emisii akcií. Spoločnosti už kótované na burze budú mať výhody, keď budú chcieť zapísať ďalšie akcie, alebo vydať podnikové dlhopisy. Podľa stanoviska EK ide zároveň o dôležité opatrenie, ktorého cieľom je zlepšiť právne prostredie pre investície v EÚ. Eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill poznamenal, že EÚ potrebuje taký režim prospektov, ktorý dáva investorom iba podstatné informácie bez zbytočných nákladov.

 

"Dnešný návrh predstavuje lepšiu rovnováhu. Zjednoduší doterajší systém, ktorý bude zároveň lacnejší a rýchlejší," odkázal Hill. Prospekt je právny dokument, ktorý opisuje spoločnosť, jeho hlavný predmet podnikania, stav financií a akcionársku štruktúru. Obsahuje tiež informácie, ktoré investor potrebuje mať predtým, ako prijme rozhodnutie, či investovať do konkrétnej spoločnosti. Vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík v stanovisku pre TASR pripustil, že návrh EK o takzvaných prospektoch možno znie nezrozumiteľne, ale má konkrétne benefity. Jeho hlavným cieľom je uľahčiť najmä malým a stredným podnikom prístup ku kapitálu.

 

"Každý podnik, ktorý emituje cenné papiere, a tým získava kapitál, musí o sebe zverejňovať informácie, či je dôveryhodný pre prípadných investorov. Takzvané prospekty sú dnes dlhé, často obsahujú pre investora nepodstatné, napríklad marketingové informácie a ich vypracovanie býva nákladné. Našou ambíciou je zjednotiť ich, zjednodušiť a skrátiť," upozornil Javorčík.

 

Slovenský veľvyslanec pri EÚ zároveň upozornil, že tejto téme sa v 2. polroku 2016 chce venovať aj predsedníctvo SR v EÚ, pretože ide o podstatný kúsok do mozaiky únie kapitálových trhov. "Voľný pohyb kapitálu je totiž jedna zo základných slobôd, na ktorých stojí EÚ, ale kapitálové trhy sú stále fragmentované a málo rozvinuté. Ide o ďalší pilier jednotného trhu, ktorého prehlbovanie Slovensko podporuje," skonštatoval Javorčík.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok