Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Valdis Dombrovskis
Valdis Dombrovskis
12.04.2016 18:48 Ekonomika
EÚ navrhla pravidlá daňovej transparentnosti pre nadnárodné spoločnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2016 18:48 Ekonomika

EÚ navrhla pravidlá daňovej transparentnosti pre nadnárodné spoločnostiBRUSEL - Európska komisia (EK) dnes počas pracovného výjazdu do Štrasburgu, kde prebieha plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, navrhla pravidlá daňovej transparentnosti vo verejnom sektore pre nadnárodné spoločnosti.


Dnešný návrh nadväzuje na úsilie EK v boji proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnickými osobami v Európe, v dôsledku ktorého krajiny EÚ ročne stratia 50 až 70 miliárd eur na daňových príjmoch.

 

Na základe tohto návrhu, ktorý dopĺňa iné opatrenia na zavedenie výmeny informácií medzi daňovými správami, sa bude od nadnárodných spoločností, ktoré pôsobia v EÚ a ktoré majú celkové príjmy nad 750 miliónov eur ročne, vyžadovať uverejnenie informácií o tom, kde dosahujú zisky a kde platia svoje dane v EÚ podľa jednotlivých krajín. Rovnaké pravidlá sa budú uplatňovať aj na mimoeurópske nadnárodné spoločnosti, ktoré pôsobia v Európe.

 

Okrem toho budú spoločnosti musieť uverejňovať súhrnné údaje o celkových daniach zaplatených mimo EÚ. Návrh exekutívy EÚ predstavuje jednoduchý a primeraný spôsob, ako zvýšiť zodpovednosť veľkých nadnárodných spoločností v oblasti daní bez toho, aby to malo nepriaznivý vplyv na ich konkurencieschopnosť. Bude sa vzťahovať na tisícky veľkých podnikov v EÚ bez toho, aby sa to dotklo malých a stredných podnikov.

 

V návrhu sa stanovujú prísnejšie požiadavky na transparentnosť, ktoré sa vzťahujú na aktivity spoločností v krajinách, ktoré nedodržiavajú medzinárodné štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach. Komisia chce čo najrýchlejšie vytvoriť prvý spoločný zoznam takýchto daňových jurisdikcií za celú EÚ.

 

Podpredseda EK zodpovedný za euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis pripomenul, že boj proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam je jednou z hlavných priorít komisie, ktorej je členom.

"Úzka spolupráca medzi daňovými správami musí ísť ruka v ruke s transparentnosťou voči verejnosti. Dnes pri náležitom dodržiavaní ochrany obchodných tajomstiev okamžite sprístupňujeme verejnosti informácie o daniach z príjmu zaplatených nadnárodnými skupinami bez toho, aby sme na malé a stredné podniky ukladali nové zaťaženie," uviedol. Zdôraznil, že týmto návrhom EÚ dáva najavo svoje vedúce postavenie v boji proti daňovým únikom.

 

Eurokomisár pre finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill upozornil, že pomocou zložitých daňových úprav niektoré nadnárodné spoločnosti ešte stále môžu v súčasnosti platiť takmer o tretinu nižšie dane než spoločnosti, ktoré pôsobia len v jednej krajine.

 

"Náš návrh pomôže zabezpečiť, aby sa spoločnosti správali zodpovednejšie. Podporí spravodlivejšiu hospodársku súťaž medzi spoločnosťami bez ohľadu na ich veľkosť," spresnil Hill. Návrh EK mení smernicu o účtovníctve s cieľom zaistiť, aby veľké skupiny každoročne uverejňovali správu, v ktorej zverejnia zisk a z neho plynúcu a zaplatenú daň v každom členskom štáte podľa jednotlivých krajín. Informácie budú prístupné počas piatich rokov.

 

Súvisiace informácie (obrat, počet zamestnancov a povaha činností) umožnia vykonať kvalifikovanú analýzu a budú sa musieť zverejniť v prípade každej krajiny EÚ, v ktorej spoločnosť pôsobí, ako aj v daňových jurisdikciách, ktoré nedodržiavajú štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach (daňové raje).

 

Súhrnné údaje sa budú musieť takisto uviesť v prípade operácií uskutočnených v ostatných daňových jurisdikciách vo zvyšku sveta. Povinné oznamovanie podľa jednotlivých krajín občanom umožní skontrolovať daňové správanie nadnárodných spoločností. Na druhej strane to bude spoločnosti motivovať, aby platili dane tam, kde dosahujú svoj zisk. Návrh smernice EK predkladá Európskemu parlamentu a Rade EÚ, pričom dúfa, že bude okamžite prijatý v rámci spolurozhodovacieho postupu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok