EÚ by mohla získať vlastné príjmy v boji s daňovými únikmi

NETKY.SK • 27 Január 2017, 16:06 • 2 min
EÚ by mohla získať vlastné príjmy v boji s daňovými únikmi

BRATISLAVA - Vlastné príjmy Európskej únie by mohli do únijnej kasy plynúť zo spoločného boja s daňovými únikmi. Myslí si to minister financií Peter Kažimír v nadväznosti na návrhy vlastných príjmov únie, ktoré ministri financií prerokúvali na piatkovom zasadnutí ECOFIN-u. Ako uviedol po rokovaní, aktuálne v únii evidujú daňové úniky na dani z pridanej hodnoty (DPH) ročne na úrovni 170 mld. eur, ktoré môžu byť dobrým dodatočným zdrojom pre únijnú kasu bez toho, aby sa zavádzali nejaké nové dane.

slovakia

left justify in out

„Ak máme kvantifikované, že na DPH nám ročne uniká 170 mld. eur, tak ak by sme na základe spoločnej európskej akcie boli schopní túto medzeru zmenšiť a vytrhnúť tieto peniaze v podstate z rúk kriminálnych vrstiev v Európe, tak potom na základe takejto spoločnej akcie by sme mohli časť týchto dodatočných zdrojov presunúť aj do európskeho rozpočtu,“ povedal po rokovaní v Bruseli Kažimír. V tomto smere by však podľa neho bolo potrebné, aby únia prestala byť príliš konzervatívna v niektorých prístupoch a mala by revolučne pristúpiť k boju s daňovými únikmi. „Reálne to určite je. Slovensko je príkladom výborného boja s daňovými únikmi,“ dodal.


Dôležité však podľa ministra je aj to, aby boli zdroje z rozpočtu Európskej únie využívané efektívne a zmysluplne. Práve na tento aspekt často upozorňujú najmä zástupcovia starých členských štátov, ktoré sú čistými prispievateľmi do rozpočtu únie, ako sú Nemecko, Holandsko, či Taliansko. "To je podľa mňa správne, tam je naozaj čo robiť," tvrdí Kažimír.


Práve efektívnejšiemu boju s daňovými únikmi, najmä v štátoch strednej Európy, by pritom mohli pomôcť diskutované zmeny v systéme tzv. reverse charge, kde sa daň z pridanej hodnoty nevyberá v celej sieti, ale až na konci reťazca. V súčasnosti na základe európskej legislatívy je tento systém možné zaviesť iba na základe výnimky od komisie pre jednotlivé odvetvia. „Musíme povedať, že máme relatívne skeptický a kritický prístup k postoju a rýchlosti komisie, akou schvaľuje tieto výnimky. Preto sme sa pridali spolu s Rakúšanmi a Čechmi k iniciatíve tzv. všeobecného reverse charge,“ opisuje minister.


Aktuálne ho Slovensko využíva napríklad pri stavebníctve, cieľom je však podľa Kažimíra zaviesť tento systém všeobecne. Čiže za určitých podmienok by ho mohli štáty využívať v akýchkoľvek sektoroch. Komisia už v tomto smere predložila iniciatívny návrh, o ktorom ministri financií Európskej únie diskutovali aj v piatok. „My sme dnes skonštatovali, že sa nám zdá málo flexibilný, málo presný a v niektorých aspektoch je zase príliš komplikovaný tento systém. Takže považujeme ho za dobrý základ na diskusiu. Nič viac, nič menej,“ tvrdí šéf rezortu financií.


Boj Slovenska a ďalších krajín o túto zmenu v daňovej legislatíve tak bude pokračovať. „Je to daňová téma, bude to trvať určite ešte nejaký čas. Ale som rád, že máme aspoň konkrétny návrh s konkrétnym legislatívnym textom, o ktorom môžeme hovoriť. Lebo aj toho sa dočkať nebolo jednoduché,“ skonštatoval.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies