Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vlajka Európskej únie. Nad ňou vlajk členských krajín Belgicka, Bulharska a Českej republiky.
Vlajka Európskej únie. Nad ňou vlajk členských krajín Belgicka, Bulharska a Českej republiky.
02.09.2020 19:57 Zahraničie
EÚ by mala spojiť sily v boji proti koronavírusu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2020 19:57 Zahraničie

EÚ by mala spojiť sily v boji proti koronavírusuBRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) v stredu vyhlásili, že členské krajiny EÚ potrebujú spoločný postup pri zavádzaní obmedzení proti šíreniu koronavírusu Sars-Cov-2.


Zároveň by sa malo zabrániť tomu, aby členské štáty Únie označovali iné členské krajiny EÚ ako "červené zóny".

 

Poslanci z výboru ENVI rokovali v stredu s riaditeľkou Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andreou Ammonovou, ktorá ich najskôr informovala o najnovšej situácii v súvislosti so šírením choroby COVID-19 v EÚ a s riešeniami, ktoré ponúka jej stredisko. ECDC je odborná agentúra EÚ monitorujúca šírenie nákazy COVID-19, ktorá vydáva pravidelné epidemiologické aktualizácie a hodnotenie rizík.

 

 

Koncentrácia v EÚ 

Ammonová europoslancom pripomenula, že miera nových infekcií na úrovni celej EÚ za posledných päť týždňov stúpala a momentálne je na úrovni 46 infekcií na 100 000 obyvateľov za jeden týždeň. Ako však upozornila, medzi členskými krajinami sa epidemiologická situácie veľmi líši - od dvoch až do 176 prípadov na 100 000 obyvateľov týždenne.

 

Opätovné nakazenie je zriedkavé 

Podľa jej slov sa testovanie na COVID-19 v krajinách Únie pohybuje od 173 do 6000 osôb na 100 000 obyvateľov týždenne, čo má priamy vplyv na počet oznámených nových prípadov nákazy. Zároveň informovala, že opätovné nakazenie sa pacientov, ktorí COVID-19 už prekonali, je veľmi zriedkavé a má miernejšie príznaky.

 

 

Spoločne proti koronavírusu

Viacero europoslancov počas následnej rozpravy zdôraznilo potrebu dosiahnuť spoločný prístup členských krajín EÚ pri obmedzovaní šírenia nákazy COVID-19, čo by malo nahradiť súčasnú tendenciu mnohých členských štátov označovať iné krajiny Únie ako červené zóny a zatvárať svoje hranice.

 

Každá krajina v EÚ po svojom 

Poslanci z ENVI vyjadrili poľutovanie nad tým, že ešte stále nebol zavedený spoločný spôsob počítania nových prípadov nákazy na COVID-19 alebo spoločný spôsob testovania. Každá členská krajina sa bez koordinácie s inými členmi EÚ riadi odporúčaniami svojich vlastných vedeckých a zdravotníckych orgánov.

 

 

Na túto skutočnosť upozornila aj šéfka ECDC, podľa ktorej je harmonizácia testovacích postupov a oznamovania nových prípadov nákazy kľúčom k dosiahnutiu lepších a porovnateľnejších údajov o úrovniach infekcie v Európe.

 

Návrhy pre ECDC

Ammonová privítala návrhy na rozšírenie mandátu ECDC aj na vydávanie odporúčaní, ktoré sú v súčasnosti iba v kompetencii členských štátov, ako aj návrhy na zvýšenie rozpočtu pre túto agentúru.

 

 

Predseda výboru ENVI, francúzsky liberálny europoslanec Pascal Canfin v tejto súvislosti informoval, že na budúci pondelok (7.9.) sa uskutoční diskusia s predstaviteľmi Európskej komisie o vakcínach proti COVID-19.

 

Ochranné pomôcky pred koronavírusom si môžete objednávať na shop.netky.sk. Na sklade sú dezinfekčné gély, ale aj ochranné rúška - jednorázové i textilné.

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok