Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vlády pobaltských štátov sa dohodli na nových pravidlách obchodovania s elektrinou s tretími krajinami.
Vlády pobaltských štátov sa dohodli na nových pravidlách obchodovania s elektrinou s tretími krajinami.
02.09.2020 13:56 Zahraničie
Estónsko, Lotyšsko a Litva sa dohodli, že nebudú nakupovať elektrinu od Bieloruska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2020 13:56 Zahraničie

Estónsko, Lotyšsko a Litva sa dohodli, že nebudú nakupovať elektrinu od BieloruskaTALIN - Dohoda začne platiť po spustení bieloruskej jadrovej elektrárne. Pobaltské krajiny sa domnievajú, že elektráreň je postavená v rozpore s predpismi, predstavuje hrozbu pre životné prostredie a vytvára nekalú súťaž na trhu.


Vlády pobaltských štátov sa dohodli na nových pravidlách obchodovania s elektrinou s tretími krajinami. Stanovujú odmietnutie nákupu elektriny z Bieloruska po spustení jadrovej elektrárne v meste Ostrovec. Oznámilo to estónske ministerstvo hospodárstva a komunikácií.

 

Dohodu uzavreli ministerstvá zodpovedné za energetiku v Estónsku, Lotyšsku a Litve. V dôsledku vykonávania dohody sa objem obchodu s elektrinou medzi pobaltskými štátmi a tretími krajinami zníži približne na polovicu.

 

 

"Dosiahnutá dohoda zlepší pozíciu na trhu a vyhliadky našich výrobcov elektriny," uviedol Taavi Aas, šéf estónskeho ministerstva hospodárstva a komunikácií.

 

Bieloruská jadrová elektráreň

Bieloruská jadrová elektráreň (BelAES) sa buduje v Grodnenskej oblasti neďaleko litovských hraníc a len 50 kilometrov od Vilniusu.

 

 

7. augusta sa do jadrového reaktora začalo nakladať jadrové palivo, čo znamenalo etapu jeho fyzického spustenia. Spustenie výrobnej prevádzky elektrárne je naplánované na štvrtý štvrťrok tohto roku.

 

Vilnius protestuje

Litva je hlavným kritikom jadrovej elektrárne. Označuje ju za nebezpečnú a vyzýva, aby krajiny nekupovali elektrinu, ktorú BelAES vyrába. Litovské orgány tvrdia, že elektráreň predstavuje hrozbu pre životné prostredie a jej výstavba sa uskutočnila bez dodržania bezpečnostných a environmentálnych noriem.

 

 

Bielorusko odmietlo všetky obvinenia z nebezpečnej výstavby. Bieloruské orgány tvrdia, že nároky Litvy sú politické a bezpečnosť elektrárne bude zabezpečená v súlade s najvyššími štandardmi.

 

Politická kríza

Vzťahy medzi Bieloruskom a pobaltskými krajinami sa zhoršili po prezidentských voľbách, v ktorých opäť zvíťazil Alexander Lukašenko. Po vyhlásení výsledkov volieb sa v krajine začali masové protesty, Európska únia výsledky neuznala.

 

 

Minsk a Vilnius navzájom uvalili sankcie. Lukašenkova hlavná rivalka Sviatlana Ciсhanovská získala politický azyl v Litve.

 

Alexander Lukašenko opakovane vyhlásil, že masové protesty, ktoré v krajine prebiehajú už tri týždne, boli organizované a financované z krajín EÚ a jednotky NATO sa nachádzajú na území pobaltských krajín a pripravujú sa na inváziu do Bieloruska.

 

 

Litovský prezident Gitanas Nauseda už skôr uviedol, že dovoz elektriny z bieloruskej jadrovej elektrárne načim považovať za podporu režimu Alexandra Lukašenka.reklama


Zdroj: RBC/Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  Unsplash/PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok