Enviropolitika vlády podľa Greenpeace obsahuje dobré myšlienky

NETKY.SK • 14 Apríl 2016, 15:59 • 2 min
Enviropolitika vlády podľa Greenpeace obsahuje dobré myšlienky

BRATISLAVA - Novú štátnu politiku, envirovýchovu, ale aj boj proti klimatickej zmene či odstraňovanie starých environmentálnych záťaží považuje organizácia Greenpeace Slovensko za pozitíva programového vyhlásenia vlády v časti environmentálnej politiky.

slovakia

left justify in out

O čosi znepokojujúcejšie vníma opatrenia v oblasti pôdohospodárstva. Organizácia ocenila, že sa envirotémy a dôležitosť ochrany životného prostredia nespomínajú iba v kapitole životného prostredia, ale aj v ďalších častiach programového vyhlásenia vlády.

 

"Ten presah považujeme za veľmi dôležitý. Zároveň oceňujeme, že chce vláda klásť dôraz na otvorené vládnutie a občiansku participáciu, o čom svedčí deklarovaný zámer viesť dialóg v rámci takzvanej zelenej tripartity so samosprávami, podnikateľským sektorom a mimovládnymi organizáciami,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová. O čosi viac mohla vláda podľa nej rozpracovať problematiku ochrany prírody a biodiverzity, chýba tiež zefektívnenie, prípadne posilnenie kompetencií Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Pozitívny je však dôraz na environmentálne vzdelávanie mládeže.


Greenpeace Slovensko veľmi pozitívne hodnotí zapracovanie problematiky klimatickej zmeny do programového vyhlásenia vlády. „Klimatická zmena je tu, zatiaľ je nezvratná a preto je dôležité, aby sa vláda sústredila na podporu ambicióznych zelených projektov či podporu energie z obnoviteľných zdrojov,“ dodala Ábelová. Keďže sa organizácia v minulosti venovala environmentálnym záťažiam, víta, že tejto téme chce vláda venovať špeciálnu pozornosť. Túto problematiku totiž považuje aj naďalej za jeden z najvážnejších environmentálnych problémov Slovenska.

 

„Je dôležité, že vláda reflektuje, aký vážny problém predstavujú chátrajúce sklady toxických chemikálií, opustené odkaliská či kontaminované areály bývalých priemyselných podnikov, ktoré nám tu zanechal bývalý režim a obdobie privatizácie. Vítame, že plánuje vyčleniť finančné prostriedky na ich sanáciu, keďže množstvo z nich predstavuje aj dnes závažné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a životné prostredie,“ uviedla koordinátorka toxickej kampane Ivana Kohutková z Greenpeace Slovensko.


Z opatrení pre oblasť pôdohospodárstva organizácia víta cieľ podporovať prípravu opatrení súvisiacich s adaptáciou poľnohospodárstva na zmenu klímy a prispôsobovanie lesov účinkom klimatickej zmeny. Trochu v rozpore s týmto cieľom však pôsobí deklarovaná podpora politiky ťažby dreva a konečného spracovania slovenského dreva.

 

„Ako nedostatok vnímame, že program nespomína snahu o ekologizáciu poľnohospodárstva. Spomína iba podporu ekologizácie a ekonomiky lesnej výroby. Nedáva si ale za cieľ podporiť ekologizáciu rastlinnej alebo zmiešanej výroby. Takisto nám medzi cieľmi chýbajú opatrenia na ochranu včiel či reguláciu nebezpečných pesticídov,“ myslí si koordinátorka kampane Greenpeace Slovensko Katarína Nikodemová.


„Programové vyhlásenie vlády vnímame aj napriek niektorým muchám ako dokument plný dobrých a zaujímavých myšlienok, ktoré by mohli zlepšiť stav životného prostredia na Slovensku. Dôležité však bude, čo sa vláde podarí za štyri roky z týchto sľubov premeniť na skutočnosť,“ uzavrela Ábelová.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies