Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.10.2022 13:04 Domov
Enviro: Odkloňovače zvýšia viditeľnosť elektrického vedenia pre vtáky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2022 13:04 Domov

Enviro: Odkloňovače zvýšia viditeľnosť elektrického vedenia pre vtákyLEHNICE - Špeciálne prvky zvyšujúce viditeľnosť elektrického vedenia pre vtáctvo inštaluje v týchto dňoch Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou.


V prvej etape ide o upevnenie pohyblivých lamelových odkloňovačov na vybraných rizikových úsekoch v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Lehnice v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom Marek Gális z ODS. Inštalácia sa uskutočňuje v rámci medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky s podporou Európskej únie v rámci programu LIFE a Ministerstva životného prostredia SR. "Kontrastné čierno-biele prvky upozorňujú vtáky na prekážku počas dňa i noci, keď mnohé nočné druhy prelietajú v blízkosti našich vedení. V najbližších dvoch rokoch plánujeme na úsekoch zadefinovaných ODS ich inštaláciu v celkovom rozsahu 70 kilometrov, ktoré predstavujú pre vtáctvo najvyššie riziko nárazov v okolí rieky Dunaj na našom území," uviedol vrchný riaditeľ úseku prevádzky SEPS Miroslav Janega. "Dunaj vtáctvo využíva ako dôležitý migračný koridor v jarnom a jesennom období. Jesenné sťahovanie práve vrcholí, vtáky sa presúvajú často v početných kŕdľoch a riziko stretov s elektrickými vedeniami je vyššie," konštatoval Roman Slobodník z ODS. Podľa Gálisa ide o momentálne najefektívnejší a najrýchlejší spôsob riešenia problému. "Tieto prvky boli špeciálne vyvinuté pre farebné spektrum vnímané vtákmi a prešli prísnym testovaním na extrémne poveternostné podmienky. Inštaláciou na rizikové úseky dochádza k významnému zníženiu mortality vtákov, v našich podmienkach ide až o viac ako 90-percentný pokles," povedal. Prenosové vedenia v blízkosti Dunaja, ako doplnil, nepredstavujú pre vtáctvo nebezpečenstvo v celom ich rozsahu. "Rizikové úseky sa dajú zadefinovať vďaka špeciálnej metodike. Najväčší problém predstavuje tzv. zemné lano, ktoré je na prenosovom vedení situované najvyššie. Najmä počas ranných a večerných preletov je pre vtáky takmer neviditeľné," doplnil. V rámci projektu LIFE Danube Free Sky sa odkloňovače inštalujú aj v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku a Rumunsku. Spolu pribudne 245 kilometrov vedení bezpečných pre vtáctvo pred nárazmi. V rámci 23 CHVÚ a deviatich významných vtáčích území má projekt za cieľ predchádzať každoročnému usmrteniu alebo zraneniu 2000 jedincov. Projektové územie na Slovensku zahŕňa šesť CHVÚ - Záhorské Pomoravie, Malé Karpaty, Sysľovské polia, Lehnice, Ostrovné lúky a Dolné Považie.
 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok