EL: Stochov gól naštartoval Fener, prvenstvo Sparty, koniec Plzne

NETKY.SK • 25 November 2016, 07:29 • 2 min

BRATISLAVA - Slovenský futbalista Miroslav Stoch strelil už svoj štvrtý gól v tomto ročníku Európskej ligy UEFA 2016/2017, prvý v skupinovej fáze.

Dvadsaťsedemročný krídelník bol žolíkom trénera Fenerbahce Istanbul Dicka Advocaata, ktorý ho poslal na ihrisko do druhého polčasu dovtedy bezgólového domáceho súboja s ukrajinskou Zorjou Luhansk. Nový muž sa mu v 59. minúte odvďačil za dôveru úvodným presným zásahom, keď strelou z 25 metrov prekvapil súperovho brankára. V 67. minúte stanovil na konečných 2:0 stopérsky kolega ďalšieho Slováka v domácom drese Martina Škrtela Simon Kjaer a turecký tím sa vďaka zisku troch bodov vyšvihol na čelo tabuľky A-skupiny.

Stoch zaznamenal predošlé tri presné zásahy do siete Grasshoppersu Zürich v dvojzápase play off a pomohol nimi k postupu do skupinovej fázy EL. Škrtela môže mrzieť inkasovaná žltá karta v nadstavenom čase víťazného súboja s Luhanskom, po ktorej bude chýbať v záverečnom vystúpení proti Feyenoordu Rotterdam. Ten podľahol Manchestru United vysoko 0:4 a prenechal anglickému tímu druhú priečku.

Zenit Petrohrad si drží stopercentnú úspešnosť. Ruský klub bodoval naplno aj v piatom zápase D-skupiny, keď doma zdolal izraelský Maccabi Tel Aviv 2:0. K triumfu Zenitu prispel aj slovenský reprezentant Róbert Mak, ktorý odohral celý duel a po jeho prihrávke strelil Aleksandr Kokorin v 44. minúte otvárací gól stretnutia. Zenit mal už po 4. kole zaručené prvé miesto v tabuľke a postup do 16-finále. Bez straty bodu kráčajú súťažou aj Schalke 04 Gelsenkirchen a Šachtar Doneck.

Slovan Liberec v bráne s Martinom Dúbravkom zvládol existenčný súboj a Karabach Agdam zdolal 3:0. Severočeský klub si udržal teoretickú nádej na postup, v poslednom kole však musí vyhrať v Solúne nad PAOK a Karabach nesmie bodovať v domácom dueli s Fiorentinou.

Postup do ďalších bojov si po Zenite Petrohrad, Šachtare Doneck, Schalke 04 Gelsenkirchen a Ajaxe Amsterdam vybojovali v zápasoch piateho kola futbalisti Anderlechtu Brusel, FK Krasnodar, Sparty Praha, APOEL-u Nikózia, Olympiacosu Pireus, AS Saint-Étienne, AS Rím, KRC Genk a Athletica Bilbao.

Sparta si dokonca v predstihu vďaka výhre 1:0 nad Southamptonom zaistila prvé miesto v K-skupine. Definitívne z hry von je milánsky Inter. Taliansky klub premrhal dvojgólový náskok a podľahol Hapoelu Beer Ševa 2:3, čím sa v tabuľke K-skupiny nemá šancu odlepiť zo 4. priečky. Viktoria Plzeň s početnou slovenskou légiou a trénerom Romanom Pivarníkom na lavičke prehrala 1:4 na ihrisku AS Rím a zhasla aj jej posledná iskierka nádeje na postup.

Záverečné 6. kolo skupinovej fázy EL je na programe 8. decembra. Žreb 16-finále sa uskutoční v pondelok 12. decembra.

Európska liga UEFA 2016/2017, 5. kolo:

A-skupina:

Fenerbahce Istanbul - Zorja Luhansk 2:0 (0:0)

Góly: 59. STOCH, 67. Kjaer, ČK: 90.+2 Sobol (Luhansk)

/M. Škrtel odohral celý zápas + ŽK, M. Stoch (obaja Fenerbahce) od 46. minúty + gól/

Manchester United - Feyenoord Rotterdam 4:0 (1:0)

FC Astana - APOEL Nikózia 2:1 (0:1)

Góly: 59. Aničič, 84. Despotovič - 31. Efrem, ČK: 33. Astiz (APOEL)

Olympiacos Pireus - Young Boys Bern 1:1 (0:0)

FK Gabala - Anderlecht Brusel 1:3 (1:1)

Góly: 15. Ricardinho (z 11 m) - 11. Tielemans, 90. Bruno, 90.+4 Teodorczyk, ČK: 89. Ejubov (Gabala)

D-skupina:

Zenit Petrohrad - Maccabi Tel Aviv 2:0 (1:0)

Góly: 11., 61. a 88. Džeko, 82. Perotti - 18. Zeman

/M. Kozáčik odchytal celý zápas, J. Hromada odohral celý zápas, P. Hrošovský odohral celý zápas, M. Ďuriš od 63. min, M. Bakoš (všetci Plzeň) od 75. min/

Austria Viedeň - Astra Giurgiu 1:2 (0:0)

Góly: 57. Rotpuller - 79. Florea, 88. Budescu (z 11 m), ČK: 65. Grünwald (Austria)

KRC Genk - Rapid Viedeň 1:0 (1:0)

Gól: 11. Karelis. Rozhodoval I. Kružliak (SR)

G-skupina:

Ajax Amsterdam - Panathinaikos Atény 2:0 (1:0)

Góly: 40. Schöne, 50. Tete

Celta Vigo - Standard Liege 1:1 (1:0)

Góly: 8. Aspas - 81. Laifis, ČK: 90.+4 Aspas (Vigo)

I-skupina:

Schalke 04 Gelsenkirchen - OGC Nice 2:0 (1:0)

Góly: 14. Konopľanka, 80. Aogo (z 11 m), ČK: 90.+4 Tekpetey (Schalke)

Góly: 33. Bernardeschi, 50. Babacar - 5. Skachov, 26. Campos, 90.+3 Rodrigues

Slovan Liberec - Karabach Agdam 3:0 (1:0)

Góly: 11. Vůch, 57. a 63. Komličenko (prvý z 11 m)

/M. Dúbravka odchytal celý zápas, I. Súkenník (obaja Liberec) sedel na lavičke náhradníkov/

tabuľka:

1. ACF Fiorentina 5 3 1 1 13:5 10

2. Karabach Agdam 5 2 1 2 6:10 7

3. PAOK Solún 5 2 1 2 5:6 7

4. Slovan Liberec 5 1 1 3 7:10 4

K-skupina:

Hapoel Beer Ševa - Inter Miláno 3:2 (0:2)

Góly: 58. Maranhao, 71. Nwakaeme (z 11 m), 90.+3 Sahar - 13. Icardi, 25. Brozovič, ČK: 69. Handanovič (Inter)

Sparta Praha - FC Southampton 1:0 (1:0)

Gól: 11. Costa