EL: Nečakané víťazstvo Liberca, prehry Nice a Stuttgartu

NETKY.SK • 23 August 2013, 11:53 • 2 min

BRATISLAVA - Štvrtkové prvé zápasy play-off futbalovej Európskej ligy UEFA priniesli niekoľko prekvapení na úkor favoritov. Azda najväčším je víťazstvo českého Slovana Liberec na ihrisku talianskeho Udinese Calcio 3:1. Severočesi viedli od 16. min gólom Rybalku, pred polčasovou prestávkou stihol odpovedať Gabriel Silva.

Domáci vtedy netušili, že to bude ich posledný presný zásah. Krátko po zmene strán sa presadil bývalý hráč Dunajskej Stredy Delarge a klinec do talianskej rakvy zabil necelých desať minút pred koncom Kušnír. "Je to skvelý výsledok, navyše vonku. Nie som naivný, aby som si myslel, že je rozhodnuté. Mali sme obrovské šťastie, ale taký je niekedy futbal. Sme v polovici, bude to ešte náramne ťažké. Musím sa hráčom poďakovať za statočný výkon. Víťazstvo si veľmi vážime," citovala stránka fotbal.idnes.cz slová trénera Liberca Jaroslava Šilhavého. V drese Liberca sa nepredstavil ani jeden z trojice Slovákov Lukáš Hroššo, Lukáš Szabó a Ľuboš Kolár.

Štvrtý tím uplynulej sezóny najvyššej francúzskej súťaže OGC Nice nestačil na domáci cyperský tím Apollon Limassol (0:2). O obidva góly sa postaral po zmene strán argentínsky útočník Gastón Sangoy. "Pred odvetou sme v náročnej situácii, tréner nás varoval pred súperovými štandardkami. Pred prvým gólom sme neboli v nejakom veľkom nebezpečí. Teraz sa musíme pozbierať a pokúsiť sa otočiť súboj," povedal kapitán Nice Didier Digard pre oficiálnu stránku klubu. Neúspešný bol aj ďalší francúzsky zástupca AS Saint-Étienne, z ihriska dánskeho Esbjergu si odviezol do odvety prehru 3:4.

Finalista Nemeckého pohára 2012/2013 VfB Stuttgart prehral v chorvátskej Rijeke, ktorá v 3. predkole vyradila Žilinu, tesne 1:2. A to mohlo byť 0:2, keby sa v minútu pred koncom riadneho hracieho času nepresadil bosniansky útočník Vedad Ibiševič. "Sotva sme si mohli vypracovať viac šancí. Keď ich nedokážeme využiť, je to naše mínus. Navyše, týmto psychicky povzbudzujeme súpera. Chýba nám presnosť, mali sme veľa pekných akcií, ale sami sme sa potrestali tým, že sme ich nezužitkovali," komentoval po zápase tréner VfB Bruno Labbadia.

Za kratší koniec ťahali všetky rumunské kluby. Premožiteľ Trenčína z 3. predkola Astra Giurgiu nestačil vonku na izraelský tím Maccabi Haifa (0:2), Pandurii Targu Jiu doma prehral s portugalskou Bragou a Petrolul Ploješť schytal výprask od anglického klubu Swansea City (1:5).

Zo Slovákov má reálnu šancu postúpiť do skupinovej fázy kontinentálneho pohára číslo dva spomenutá trojica z Liberca, Dušan Švento, ktorého Salzburg doma prevalcoval Žalgiris Vilnius 5:0, Filip Hološko - jeho Besiktas síce prehral v Tromsö 1:2, ale pred domácou odvetou ide o prijateľný výsledok a brankár Ján Novota, ktorý pomohol Rapidu Viedeň k domácemu tesnému víťazstvu nad FC Dila Gori 1:0. S pohárovou Európou sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozlúčia Marián Kelemen (Vroclav) a Peter Grajciar (Dinamo Tbilisi). Vroclav prehral v Seville s miestnym FC 1:4 a Tbilisi dostalo doma lekciu od Tottenhamu (0:5).

Súhrn výsledkov štvrtkových prvých stretnutí play-off futbalovej Európskej ligy UEFA 2013/2014 (odvety sú na programe vo štvrtok 29. augusta):

FC Aktobe (Kaz.) - Dynamo Kyjev (Ukr.) 2:3 (1:1)
Góly: 37. Trémoulinas (vlastný), 66. Chajrullin - 16. Jarmolenko, 52. Ideye Brown, 57. Belhanda

FK Karabach (Azer.) - Eintracht Frankfurt (Nem.) 0:2 (0:1)
Góly: 6. a 75. A. Meier

Baumit Jablonec (ČR) - Betis Sevilla (Šp.) 1:2 (1:1)
Góly: 43. Kopic - 21. Molina, 86. Cedric

Kubaň Krasnodar (Rus.) - Feyenoord Rotterdam (Hol.) 1:0 (0:0)
Gól: 60. I. Baldé

Dinamo Tbilisi (Gruz.) - Tottenham Hotspur (Angl.) 0:5 (0:2)
Góly: 58. a 68. R. Soldado, 12. A. Townsend, 44. Paulinho, 65. D. Rose
Peter Grajciar (Tbilisi) nehral pre zranenie.

Maccabi Haifa (Izr.) - Astra Giurgiu (Rum.) 2:0 (1:0)
Góly: 30. Rayo, 61. Turgeman

FC Atromitos (Gréc.) - AZ Alkmaar (Hol.) 1:3 (0:0)
Góly: 76. D. Papadopulos (z pok. kopu) - 51. a 90.+ Gudmundsson, 74. Jóhannsson

FC Minsk (Biel.) - Standard Liége (Belg.) 0:2 (0:0)
Góly: 56. Batshuayi, 83. Bulot, ČK: 36. Sverčinskij (Minsk)

Red Bull Salzburg (Rak.) - Žalgiris Vilnius (Lit.) 5:0 (3:0)
Góly: 29., 37. a 63. J. Soriano, 40. Mané, 68. Hinteregger
Dušan Švento (RB Salzburg) sedel na lavičke náhradníkov.

FC St. Gallen (Švaj.) - Spartak Moskva (Rus.) 1:1 (0:1)
Góly: 47. Mathys - 37. Movsisjan

FK Molde (Nór.) - Rubin Kazaň (Rus.) 0:2 (0:1)
Góly: 21. a 90. J. Rondón

Esbjerg fB (Dán.) - AS Saint-Étienne (Fr.) 4:3 (1:2)
Góly: 26. a 80. P. Ankersen, 64. Van Buren, 75. H. H. Andreasen - 22. Tabanou, 42. Hamouma, 70. Perrin

JK Nömme Kalju (Est.) - Dnipro Dnepropetrovsk (Ukr.) 1:3 (0:2)
Góly: 54. Toomet - 23. Selezňov (z pok. kopu), 36. Giuliano, 53. Zozuľa

FK Kukesi (Alb.) - Trabzonspor (Tur.) 0:2 (0:1)
Góly: 31. Mierzejewski (z pok. kopu), 68. Paulo Henrique

FH Hafnarfjördur (Isl.) - KRC Genk (Belg.) 0:2 (0:1)
Góly: 44. Vossen, 79. Tillen (vlastný)