EL: Jeličov hetrik a bezpečný postup Žiliny

NETKY.SK • 10 Júl 2015, 07:16 • 2 min

ŽILINA - Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili vo štvrtkovej odvete I. predkola Európskej ligy 2015/2016 na domácom trávniku nad severoírskym tímom FC Glentoran 3:0 (1:0).

Žilinčania uspeli aj prvom meraní síl pred týždňom v Severnom Írsku 4:1 a bez problémov postúpili do II. predkola EL. V ňom bude ich súperom moldavský tím Dacia Kišiňov, ktorý si poradil s macedónskym FK Renova 1:0 a 4:1. Zverenci Adriana Guľu začnú na trávniku súpera 16. júla. Odveta by mala byť v Žiline 23. júla.

Hrdinom odvetného súboja v žilinskom drese bol Matej Jelič. Šikovný chorvátsky útočník strelil všetky tri góly domáceho tímu a hetrik dosiahol v rozpätí 22 minút od 44. do 66. min. Hostia od začiatku stretnutia prekvapili kompaktnou hrou. Až v 19. min mali "šošoni" zaujímavejšie šancu, no Špalekov pokus minul Morrisovu bránu. V 24. min nebezpečný pokus hostí zblokovali domáci na roh. V 33. min severoírsky útočník McMenamin zamestnal Volešáka z hranice šestnástky. V 39. min len tesne minul Volešákovu bránku hlavičkou Gordon. O minútu dal gól po dorážke Mihalíkovej strely Jelič, lenže neplatil pre ofsajd. V závere prvého polčasu zabojoval o loptu pred šestnástkou Letič, posunul Jeličovi a ten nekompromisne otvoril skóre - 1:0. To bola aj bodka za nezáživným prvým dejstvom z domácej strany pred solídne zaplneným publikom na štadióne MŠK Žilina.

V druhom polčase sa opäť zaskvel žilinský kanonier Matej Jelič. Najprv v 55. min tečovanou strelou z hranice šestnástky zvýšil na 2:0. V 63. min kiksoval v pokutovom území stopér Vavro, jeho závahanie hostia nevyužili. V 66. min zaúradovala osvedčená spolupráca Čmelíka s Jeličom a bolo už 3:0. Do konca stretnutia Žilinčania bavili hrou fanúšikov, no ďalší gól už

Prvé predkolo EL 2015/2016 - odvetný zápas:
MŠK Žilina - FC Glentoran (Sev. Írsko) 3:0 (1:0) - prvý zápas 4:1, Žilina postúpila do II. predkola EL
Góly: 44., 55. a 66. Jelič. ŽK: 62. Bénes - 53. Holland, rozhodoval: Bardhyl Pashaj (Alb), 2897 divákov

MŠK Žilina: Volešák - Mabouka, Škriniar, Vavro, Letič - Pečovský (59. Káčer) - Bénes, Škvarka - Špalek (59. Čmelík), Jelič (79. Paur), J. Mihalík
Glentoran FC: Morris - Kane, Magee (79. Garrett), Birney, Holland - Gibson, McCullough, Gordon, McAlorum (67. Nelson), McCaffrey (76. Addis) - McMenamin

Hlas:
Adrián Guľa (tréner MŠK Žilina): "Najdôležitejší je postup. Súper nám nič nedaroval. Kým Severní Íri vládali, provokovali a hrali tvrdo. Nechceli sme nič podceniť. Dali sme tri góly a dvadsaťkrát vystrelili na bránku. Vážime si túto produktivitu. Mihalík hral preto, lebo bol gólový v príprave. Jelič v závere už potreboval striedať. Dolu šiel ešte skôr aj Pečovský, lebo nebol zdravotne v poriadku. Pred nami sú nové výzvy."

Eddie Patterson (tréner FC Glentoran): "Myslím si, že sme odohrali lepší zápas než minulý týždeň doma. Beriem to ako dobrú prípravu pred súťažnými stretnutiami v našej lige. Avšak Žilina vyhrala jasne, o tom hovorí výsledok, ale aj priebeh zápasu.“

Matej Jelič (útočník MŠK Žilina, autor hetriku): "Mal som aj pri tých góloch aj šťastie, no v konečnom dôsledku musím byť veľmi rád. Pred zápasom sme si hovorili, že ideme jasne vyhrať, čo sme aj potvrdili na ihrisku. Nepovedal by som, že hetrik v európskych súťažiach chutí inwk ako v domácej lige. No už tesne po zápase mi chalani v šatni pripomenuli, že musím niečo doniesť do kabíny.“