EL: Hamšíkov Neapol nezaváhal so Spartou, PAOK prevalcoval Minsk

NETKY.SK • 19 September 2014, 08:23 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti SSC Neapol začali svoje účinkovanie v tohtoročnej edícii Európskej ligy UEFA víťazne.

V I-skupine zdolali na domácom trávniku Spartu Praha 3:1 a pod vedením kapitána Mareka Hamšíka, ktorý hral do 82. minúty, si pripísali do tabuľky prvé tri body. Ich najbližším súperom v 2. kole bude 2. októbra na Pasienkoch Slovan Bratislava, slovenský šampión vo štvrtok prehral na trávniku Young Boys Bern 0:5.

Sparta začala nebojácne a v 14. minúte sa tešila z vedúceho gólu. Hostia zakombinovali na útočnej polovici, spoza šestnástky sa oprel do lopty Hušbauer a jeho pokus sa od pravej žrde odrazil do siete. V 22. minúte mohol vyrovnať Hamšík, jeho tvrdá delovka však opečiatkovala len brvno Bičíkovej brány. Odrazenú loptu sa následne snažil umiestniť do siete Callejon, no v pokutovom území trafil ruku Costu a nariadenú penaltu premenil Higuain. Ofenzívny futbal sa hral naďalej do polčasu a aj následne po zmene strán. Hamšík zásoboval ofenzívne trio domácich gólovými prihrávkami a po hodine hry sa mohol presadiť aj on, no v dorážke pred prázdnou bránou zaváhal. V 51. minúte sa Neapol napokon dostal do vedenia, Higuainovu individuálnu akciu zakončil presne Mertens. Ten istý hráč sa tešil v 66. minúte opäť, ale len krátko, pretože loptu umiestnil do siete rukou. Desať minút pred záverečným hvizdom bola však jeho radosť už oprávnená, keď z ľavej strany vycvičil obranu Sparty a pohotovo upravil na konečných 3:1.

Asteras Tripolis remizoval vo svojom úvodnom vystúpení v C-skupine na pôde Besiktasu Istanbul 1:1. O jediný gól domácich sa postaral v 33. minúte Gökhan Töre, ktorý strelou spoza šestnástky prekvapil Slováka Tomáša Košického v bránke gréckeho klubu. Ten sa však napokon mohol tešiť zo zisku bodu, z dovtedy jedinej strely do priestoru brány Besiktasu vyťažil vyrovnávajúci presný zásah v 88. minúte Facundo Parra.

Výborný vstup Dinama Záhreb

Výborný vstup do tohtoročnej edície EL zaznamenal chorvátsky majster Dinamo Záhreb. V D-skupine zdolal na domácom trávniku najmä vďaka hetriku El Arbi Hillela Soudaniho rumunský klub Astra Giurgu presvedčivo 5:1. Alžírsky reprezentant najskôr v 17. minúte otvoril skóre stretnutia presnou hlavičkou. Už o sedem minút rovnakým spôsobom zvýšil na 2:0 a hetrik skompletizoval v nadstavenom čase prvého polčasu, keď nikým nekrytý z hranice "malého vápna" prekonal hosťujúceho brankára Lunga tretíkrát. Štvrtý gól pridal v 70. minúte striedajúci Henriquez, za hostí korigoval sedem minút pred koncom na 1:4 z ich pohľadu Chitu. V 92. minúte dal definitívnu podobu výsledku Čorič.

Hetrik Athanasiadisa

Vo štvrtok si schuti zastrieľali aj futbalisti PAOK-u Solún. Tí rozhodli svoj duel v K-skupine proti Dinamu Minsk už v prvom polčase. Domácich naštartoval vlastný gól hosťujúceho Nikoliča zo 4. minúty, po ktorom skompletizoval hetrik v priebehu 17 minút Stefanos Athanasiadis. Na 5:0 upravil po zmene strán v 50. minúte Dimitris Papadopoulos. Práve on nahradil v zostave gréckeho klubu od začiatku druhého polčasu slovenského reprezentanta Róberta Maka. V 80. minúte sa trafil opäť Nikolič, tentoraz však do správnej bránky a na konečných 6:1 pre domácich upravil v 90. minúte Tzandaris.

Prvé tri body si do tabuľky E-skupiny pripísali futbalisti Dinama Moskva. Ruský klub triumfoval na pôde gréckeho Panathinaikos Atény 2:1 po góloch Aleksandra Kokorina a Alekseja Ionova. Tomáš Hubočan čakal na svoju príležitosť na lavičke náhradníkov, napokon naskočil do zápasu až v 89. minúte.

Európska liga 2014/2015:
A-skupina
Apollon Limassol - FC Zürich 3:2 (2:0)
Góly: 9. Papoulis, 40. Gullon, 87. Koch (vl.) - 50. Rikan, 54. Yapi-Yapo. ČK: 81. Gullon - 90.+1 Chikhaoui

Borussia Mönchengladbach - FC Villarreal 1:1 (1:0)
Gól: 21. Herrmann - 68. Uche

B-skupina
Club Bruggy - FC Turín 0:0

FC Kodaň - HJK Helsinki 2:0 (0:0)
Góly: 68., 81. Jorgensen

C-skupina
Besiktas Istanbul - Asteras Tripolis 1:1 (1:0)

E-skupina
Panathinaikos Atény - Dinamo Moskva 1:2 (0:1)
Góly: 53. Dinas - 40. Kokorin, 49. Ionov
/T. Hubočan za hostí od 89. min/

PSV Eindhoven - GD Estoril Praia 1:0 (1:0)
Gól: 26. De Jong (z 11 m)

F-skupina
FC Karabach - AS St. Etienne 0:0

Dnepr Dnepropetrovsk - Inter Miláno 0:1 (0:0)
Gól: 71. D'Ambrosio. ČK: 68. Rotan (Dnepr)

G-skupina
FC Sevilla - Feyenoord Rotterdam 2:0 (2:0)
Góly: 8. Krychowiak, 31. Mbia

Standard Liege - HNK Rijeka 2:0 (0:0)
Góly: 74. Ciman, 87. Araujo

H-skupina
FC Everton - VfL Wolfsburg 4:1 (2:0)
Góly: 15. Rodriguez (vl.), 45.+1 Coleman, 47. Baines (z 11 m), 89. Mirallas - 90.+4 Rodriguez

OSC Lille - FK Krasnodar 1:1 (0:1)
Góly: 63. Kjaer - 35. Laborde

I-skupina
SSC Neapol - Sparta Praha 3:1 (1:1)
Góly: 51., 80. Mertens, 23. Higuain (z 11 m) - 14. Hušbauer. Rozhodovali: Blom - Langkamp, Van Dongen (všetci Hol.), ŽK: Mertens - Costa, Bednář

Young Boys Bern - Slovan Bratislava 5:0 (2:0)
Góly: 5. Lecjaks, 29. Steffen, 63. Nuzzolo, 80. Nikci, 90.+2 Hoarau, ŽK: Steffen - Grendel, Kolčák, Peltier, Jakúbek. Rozhodovali: Kučin - Belski, Chodin (všetci Kazach.)
VIAC TU

J-skupina
Rio Ave Vila de Conde - Dinamo Kyjev 0:3 (0:2)
Góly: 20. Jarmolenko, 25. Belhanda, 70. Kravec

Steaua Bukurešť - Aalborg BK 6:0 (0:0)
Góly: 61., 65., 72. Keseru, 59., 73. Rusescu, 51. Sanmartean. ČK: 57. Larsen (Aalborg)

K-skupina
AC Fiorentina - EA Guingamp 3:0 (1:0)
Góly: 34. Vargas, 67. Cuadrado, 88. Bernardeschi. ČK: 38. Diallo (Guingamp)

PAOK Solún - Dinamo Minsk 6:1 (4:0)
Góly: 11., 17., 28. Athanasiadis, 4. Nikolič (vl.), 50. Papadopoulos, 90. Tzandaris - 80. Nikolič. ČK: 64. Simovič (Minsk)