EL: Hamšík vyradil Hubočana, Ajax vypadol s Dneprom po predĺžení

NETKY.SK • 20 Marec 2015, 07:11 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti talianskeho SSC Neapol sú prvými štvrťfinalistami Európskej ligy UEFA 2014/2015. Vo štvrtkovej odvete remizovali na ihrisku moskovského Dinama 0:0 a po domácej výhre 3:1 spred týždňa si zabezpečili účasť v elitnej osmičke súťaže.

V drese ruského klubu odohral celý zápas slovenský reprezentačný obranca Tomáš Hubočan. Jeho krajan a stredopoliar SSC Marek Hamšík sa na hraciu plochu dostal v 71. minúte ako striedajúci hráč.

Zverenci španielskeho kouča Rafaela Beniteza mohli ísť do vedenia v 11. minúte, keď peknou strelou trafil brvno Mertens. Hostia nedali gól ani v 16. minúte, keď Jose Callejon krížnou strelou pohladil len ľavú tyčku. Rozhodcovia potom neuznali góly domácim Christopherovi Sambovi a Alexandrovi Kokorinovi pre ofsajd. V 59. minúte sa Higuaín už dostal aj za brankára Dinama, ale netrafil do odkrytej brány a v 70. minúte spálil veľkú šancu domácich Kevin Kuranyi, keď hlavičkoval nad brvno. Neapol, ktorý v skupinovej fáze hladko dvakrát zdolal slovenského majstra Slovan Bratislava, tak stále môže zaútočiť na celkovú trofej. Benitez sa môže stať iba druhým trénerom po Giovannim Trapattonim, ktorý vyhrá túto trofej tretíkrát po tom, ako sa v roku 2004 tešil s Valenciou a v roku 2013 s Chelsea Londýn.

Fiorentina vybavila zápas na trávniku AS Rím za 22 minút, po ktorých viedla 3:0. Po remíze 1:1 v prvom súboji sa už môže tešiť na boj o semifinále. Ďalej ide aj ukrajinské Dynamo Kyjev, ktoré doma pokorilo anglický FC Everton 5:2 a dalo zabudnúť na prehru 1:2 v prvom súboji v Goodison Parku. Vyradenie Evertonu znamená, že prvýkrát od sezóny 2001/2002 bude vo štvrťfinále Ligy majstrov, resp. EL chýbať klub z Anglicka.

Obhajca titulu FC Sevilla vyhrala doma nad konkurentom zo španielskej La Ligy Villarrealom 2:1 a ide ďalej po výhre 3:1 na ihrisku súpera v prvom zápase. Do štvrťfinále ide aj Wolfsburg po výhre 2:1 na San Sire nad Interom Miláno, keď vyhral aj prvý zápas doma 3:1. Tak isto Zenit Petrohrad, ktorý v Turíne na ihrisku AC Turín prehral gólom z poslednej minúty 0:1, pričom ale doma vyhral 2:0. "Čiernym koňom" súťaže môžu byť FC Bruggy, ktoré po domácej výhre 2:1 nad istanbulským Besiktasom dominovali aj v Turecku 3:1.

V osemfinále vypadol Ajax Amsterdam, ktorý po predĺžení zvíťazil nad ukrajinským Dnepropetrovskom 2:1. Po výhre Dnepra v prvom súboji 1:0, sa vo štvrtok po riadnom hrace čase zrodila v Amsterdame rovnaká výhra domácich, v 97. minúte ale postupový gól hostí strelil Konopľanka. Ajax musel na postup streliť dva góly, no podaril sa mu len jeden, keď sa v 117. minúte chladnokrvne presadil van der Hoorn.

Žreb štvrťfinále, ktorého hracie termíny sú 16., resp. 23. apríla, sa uskutoční v piatok 20. marca v Nyone. Finále je naplánované na stredu 27. mája 2015 vo Varšave a jeho víťaz sa premiérovo kvalifikuje do Ligy majstrov.

odvety osemfinále Európskej ligy UEFA 2014/2015:

Dinamo Moskva - SSC Neapol 0:0

/prvý zápas: 1:3, do štvrťfinále postúpil Neapol/

/za domácich T. Hubočan odohral celý zápas - za hostí M. Hamšík nastúpil v 71. minúte/

Dynamo Kyjev - FC Everton 5:2 (3:1)

Góly: 21. Jarmolenko, 35. Teodorczyk, 37. Veloso, 56. Gusev, 76. Antunes - 29. Lukaku, 82. Jagielka

/prvý zápas: 1:2, do štvrťfinále postúpil Kyjev/

AS Rím - ACF Fiorentina 0:3 (0:3)

Góly: 9. Rodriguez (z 11 m), 18. Alonso, 22. Basanta, ČK: 88. Ljajič (AS Rím)

/prvý zápas: 1:1, do štvrťfinále postúpila Fiorentina/

Inter Miláno - VfL Wolfsburg 1:2 (0:1)

Góly: 71. Palacio - 24. Caligiuri, 89. Bendtner

/prvý zápas: 1:3, do štvrťfinále postúpil Wolfsburg/

Besiktas Istanbul - FC Bruggy 1:3 (0:0)

Góly: 48. Ramon - 80. a 90. Bolingoli-Mbombo, 61. de Sutter, ČK: 90.+2 Sahan (Besiktas)

/prvý zápas: 1:2, do štvrťfinále postúpili Bruggy/

FC Turín - Zenit Petrohrad 1:0 (0:0)

Gól: 90. Glik

/prvý zápas: 0:2, do štvrťfinále postúpil Zenit/

FC Sevilla - FC Villarreal 2:1 (0:0)

Góly: 69. Iborra, 83. Suarez - 73. dos Santos, ČK: 77. Bailly (Villarreal)

/prvý zápas: 3:1, do štvrťfinále postúpila Sevilla/

Ajax Amsterdam - Dnepr Dnepropetrovsk 2:1 pp (1:0, 0:0)